Britské muzeum se může pochlubit novým vzácným exponátem

A nyní kousek anglické historie a numismatiky zároveň - mezi nejnovějšími exponáty Britského muzea se objevila zlatá mince z doby krále Coenwulfa, který vládl nad většinou dnešní Anglie před dvanácti sty lety. O pozadí tohoto významného exponátu se zajímal spolupracovník Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Zlatou minci zvanou Mankus našel před pěti lety jeden amatérský hledač pokladů se svým detektorem na kovy. Byla ve vyplaveném bahně řeky Ivel v anglickém hrabství Bedfordshire. Nálezce zůstává dodnes anonymní osobu, která si nepřeje být jmenována, ale podle stávajících předpisů se stal polovičním majitelem mince, spolu s majitelem pozemku u řeky Ivel.

Mince byla na podzim roku 2004 vydražena za dvě stě třiatřicet tisíc liber, to je něco přes deset milionů korun. Koupil ji americký sběratel Allan Davisson, který tehdy nabídl víc než Britské muzeum. Jenže Britské muzeum se nedalo.

Mince byla vyhlášena za britský národní majetek a vývoz do Spojených států odložen, tak aby Britské muzeum dostalo šanci sehnat dost peněz na odkup mince od pana Davissona. Ten ovšem nelenil a zvedl cenu o více než polovinu. Muzeum mezitím peníze sehnalo a minci od pana Davissona odkoupilo za konečnou realizační sumu 350 tisíc liber, to je přes patnáct milionů korun.

Tato zlatá mince je malá, váží jen patnáct setin unce, na líci je podobizna krále Coenwulfa, který vládl v letech 796 až 821, tedy celkem pětadvacet let na území tehdejší Mercie. Mince byla ražena v Londýně, jak se praví na rubu. Království Mercie zahrnovalo většinu dnešní Anglie od Temže na sever až po řeku Humber.

Minci se říká Mankus odborně, jinak je to také zlatá pence. Svého času se dala vyměnit za třicet stříbrných pencí, a její hodnota představovala měsíční mzdu tehdejšího vojáka. Mankus je v natolik obdivuhodném stavu, že kurátor oddělení mincí Britského muzea Gareth Williams v rozhovoru pro list Daily Mail řekl: "Když mince byla z řeky vyproštěna, vypadala příliš zachovale, takže jsme nejprve pochybovali o její pravosti".

Dr. Williams také přiznal, že v zákonu je mezera, která umožňuje chytrému překupníkovi na podobných pokladech hodně vydělávat, a tu mezeru je podle něho třeba zaplnit. Co na tento záměr říká Američan Davisson, není známo, ale neudivilo by mě, kdyby se nad touto britskou epizodou vítězoslavně usmíval.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme