Britské obchody prodávaly hovězí lasagne obsahující velké množství koniny

Hovězí lasagne na pultech britských obchodů obsahovaly 60 až 100 procent koňského masa. Desetitisíce výrobků s logem firmy Findus už obchodní řetězce stáhly z nabídky. Jde o zatím nejzávažnější ze série případů, kdy složení masných výrobků naprosto neodpovídalo popisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italské lasagne s ragú bolognese na talíři | Foto: Petr Jindra

Napřed se našla konina v hovězích hamburgerech, pak vepřové v pokrmech pro muslimské vězně a teď inspekce narazila na lasagne, které obsahovaly prakticky výlučně koňské, a nikoli hovězí maso.

Výrobky odebíral Findus od společnosti Comigel se sídlem ve francouzském městě Méty. Britská potravinářská inspekce FSA radí spotřebitelům, aby zakoupené lasagne nejedli.

„I kdybyste snědli pouze 60 procent koniny ve výrobku, který má obsahovat jen hovězí maso, je to zcela nepřijatelné,“ uvedla šéfka potravinářské inspekce Catherine Brownová.

Podle ní je vzniklá situace neúnosná. Brownová navíc nevyloučila, že koňské maso může obsahovat veterinární prostředek fenylbutazon. Takové maso se přitom v potravinovém řetězci nesmí vůbec objevit.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme