Britské tajné služby před válkou chybovaly, zjistila komise

Britské zpravodajské služby se před válkou v Iráku dopustily chyb, ale premiér Blair za ně není zodpovědný a jeho vláda se nesnažila veřejnost úmyslně dezinformovat. To jsou hlavní závěry komise vedené lordem Robinem Butlerem, která pět měsíců prozkoumávala práci tajných služeb před válkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lord Butler | Zdroj: ČTK

Irák podle názoru komise neměl před válkou žádné významné zásoby zbraní hromadného ničení. Podle lorda Butlera se ve zprávách tajných služeb objevily i další nepodložené informace. "Neexistuje důkaz spolupráce mezi iráckým režimem a Al-Káidou. Zpráva, která hovořila o tom, že Saddám Husajn může použít chemické a biologické zbraně do 45 minut, byla nejasná."

Ačkoli vyšetřování potvrdilo kolektivní selhání, nikdo by neměl podle komise nést osobní odpovědnost. "Na zpravodajské služby byla naložena přespříliš velká zátěž - takovou prostě nemohly ustát. Do budoucna s tím musíme něco udělat," řekl Butler.

Tony Blair bezprostředně po zveřejnění Butlerových závěrů v parlamentu řekl, že verdikt komise přijímá. Jak prohlásil, nikdo nelhal, nikdo si nic nevymyslel. "Každý dělal, co mohl v dobré víře pro svou zemi."

Britští komentátoři si v prvních reakcích kladou jedinou otázku: zda si premiér Blair vezme ze závěrů Butlerovy komise ponaučení.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme