Britské tajné služby údajně zachytily komunikaci o přípravě útoku na Sinaji

Britští agenti podle listu Daily Telegraph zachytili komunikaci o přípravě velkého teroristického útoku na Sinaji. Britská rozvědka ji prý zaznamenala až po sobotní katastrofě ruského letadla. Kvůli těmto informacím Londýn ve středu dočasně zrušil odlety z egyptského Šarm aš-Šajchu. V letovisku tak uvázlo na 20 tisíc britských turistů, první čtyři tisíce se mají za přísných bezpečnostních opatření vrátit domů dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron (vlevo) jednal včera v Londýně s egyptským prezidentem Sísím | Zdroj: ČTK

Britští vládní představitelé a sdělovací prostředky považují za stále pravděpodobnější, že za sobotní tragédii ruského dopravního letadla v Egyptě může nastražená nálož.

„Nemáme jistotu, že letadlo spadlo kvůli bombě teroristů. Je to ale pravděpodobné,“ řekl po včerejší schůzce s egyptským prezidentem Sísím britský premiér David Cameron.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové informace k tragédii ruského letounu v Egyptě zjišťovali redaktor Štěpán Sedláček a zpravodaj ČRo v Moskvě Martin Dorazín

List Daily Telegraph ukázal detailní snímky částí vraku, které jsou proděravělé zevnitř údajnými šrapnely. Britové spekulují také o tom, že bombu dostal na palubu člen pozemního personálu, který nakládal se zavazadly. Britští turisté si proto dnes nebudou moct s sebou do letadla vzít kufry.

Britský premiér Cameron telefonicky hovořil o průběhu vyšetřování letecké tragédie také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle agentury Interfax Putin naléhal na to, aby Londýn používal při hodnocení příčin katastrofy údaje z oficiálního vyšetřování.

USA berou verzi o bombě velmi vážně

Také Spojené státy berou možnost, že se ruský dopravní letoun zřítil kvůli bombě na palubě, velmi vážně. V rozhovoru pro americké rádio Kiro to včera prohlásil prezident Barack Obama.

„Je, myslím, možnost, že na palubě byla bomba. A bereme to velmi vážně," konstatoval prezident. „Než přijde definitivní závěr, strávíme ještě hodně času, aby naši vyšetřovatelé a zpravodajci zjistili, co se stalo. Je ale jistě možné, že na palubě byla bomba," dodal Obama.

Místo pádu ruského letadla nad Sinajským poloostrovem | Foto: ČTK

Z okruhu egyptských vyšetřovatelů se dostaly na veřejnost informace, že katastrofu způsobil výbuch motoru. Oficiální výsledky analýzy černých skříněk zatím nejsou k dispozici.

Egyptští soudní lékaři už ale zřejmě dokončili ohledání většiny ostatků obětí sobotní letecké katastrofy. Připravují teď závěrečnou zprávu. Podle ruských leteckých odborníků je ale potřeba vyčkat na závěry expertní komise.

„Až poté, co vyhodnotíme všechny aspekty, vyvodí komise závěry o příčinách letecké katastrofy. Do té doby je předčasné konstruovat jakékoli verze,“ upozornil šéf ruského federálního leteckého úřadu Alexandr Neraďko a zprávy v médiích označil za fantazírování.

Nicméně podle ruského listu Kommersant k odhalení příčiny zřejmě nepřispějí ani parametrické údaje o letu z černé skříňky, protože záznam skončil ve chvíli, kdy se letadlo rozlomilo a zadní část trupu s černou skříňkou se oddělila.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv mezitím nařídil prověrku dodržování bezpečnostních a technických předpisů v leteckých společnostech.

Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia, který letěl z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do ruského Petrohradu, se zřítil v sobotu v centrální části Sinajského poloostrova. Neštěstí nikdo z 224 lidí na palubě nepřežil.

Sinaj - letecké neštěstí | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, Jiří Hošek, mta, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme