Britské univerzity o zahraniční studenty stojí. Přísná imigrační pravidla jim vadí

Britské univerzity bojují se šuškandou podporovanou médii, že už tolik nestojí o zahraniční studenty. Spekulace rozproudila přísnější pravidla přijatá Britským imigračním úřadem a také případ londýnské Metropolitní univerzity. Známá škola přišla o licenci pro přijímání a vzdělávání studentů ze zemí mimo Evropskou unii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temže a Tower bridge, Londýn

Temže a Tower bridge, Londýn | Foto: Stock.xchng, Scott Liddell

Britské univerzity jsou podle různých měřítek celosvětově druhé nejlepší, hned za vysokými školami ve Spojených státech. Pro studenty z celého světa jsou proto nejen Oxford a Cambridge obrovským lákadlem.

Britský imigrační úřad však v nedávné době podstatně zpřísnil pravidla pro pobyt zahraničních uchazečů o univerzitní diplom. To se nelíbí ani studentům, ani samotným britským univerzitám.

„Kamarádi měli častokrát problémy s dostáváním víza a bylo to pro ně docela hodně stresující, protože třeba ještě měsíc po začátku školy nevěděli, jestli to vízum dostanou, nebo ne,“ říká Kateřina Kokešová z London School of Economics.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možnosti studia ve Velké Británii pro zahraniční studenty popsal zahraniční zpravodaj Jiří Hošek

Ona sama měla situaci lehčí v tom, že v Británii chodila už na střední školu. V současné době ji trápí spíš vysoké životní náklady v Londýně než byrokratické překážky. Ty jsou ale nesporně větší než před pár lety. Přitom v Británii ročně 400 tisíc zahraničních studentů utratí 8 miliard liber.

„Britská vláda skutečně zpřísnila kritéria, ale pro nepoctivce, pro falešné studenty. Opravdoví studenti víza dostanou. Takže pokud chcete nastoupit na jednu z certifikovaných britských univerzit, náš vzkaz je jasný: víza dostanete,“ tvrdí prezident asociace britských univerzit Eric Thomas.

Mezi řádky tak zmiňuje dva podstatné body. Uchazeči o studium by neměli naletět různým „naháněčům,“ kteří lákají ke studiu na velmi pochybných školách. Zároveň je faktem, že méně než 2 procenta zahraničních studentů svůj status zneužívají a jde jim v podstatě jen o to, dostat se do Británie.

Eric Thomas | Foto: Jiří Hošek

Tak postupovala řada studentů londýnské Metropolitní univerzity, které úřady odebraly licenci pro vzdělávání zahraničních studentů ze zemí mimo Evropskou unii. Asi dvěma tisícovkám studentů hrozila deportace.

„Vláda vyčlenila 2 miliony liber na sociální fond pro studenty univerzity. Navíc před měsícem soud rozhodl, že zahraniční frekventanti mohou studium na Metropolitní univerzitě dokončit,“ vrací se k mediálně propíranému případu Joanna Newmannová, ředitelka mezinárodní sekce britského vysokého školství, a dodává:

„Půlka opravdových studentů si mezitím domluvila přednášky na jiných školách a druhá polovina studium dokončila nebo dokončí na Metropolitní univerzitě.“

Nejvíc zahraničních studentů na britských ostrovech pochází z Číny. Druhá je Indie a třetí Nigérie. Občané zemí ležících mimo Evropskou unii platí ročně za studium od 7 tisíc liber na uměleckých školách až po 23 tisíc liber na medicíně. Brity a obyvatele států Evropské unie přijde roční studium maximálně na 9 tisíc liber.

V zahraničí studují každoročně tisíce Čechů. Firmy jejich zkušenosti vítají

Číst článek

„Angličtí studenti jsou přijímáni odděleně od mezinárodních studentů, a tím pádem mezi nimi není žádná soutěž. To by člověk měl vědět – anglický student nesoupeří o své místo na univerzitě se zahraničním studentem,“ vyvrací Kateřina Kokešová jeden zažitý mýtus.

„Zahraniční studenti obohacují naši intelektuální kulturu, to zaprvé. Zadruhé s sebou přinášejí peníze jak pro univerzity, tak pro britskou ekonomiku. Třetí důvod, proč u nás chceme zahraniční studenty, je, že po zbytek svého života budou smýšlet pozitivně o Spojeném království,“ říká Eric Thomas a doplňuje:

„Bavíme se tady o schopných studentech, ze kterých budou třeba příští premiéři. Pozitivní efekt to bude mít za třicet, čtyřicet let.“

Jiří Hošek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme