Britské vojačky by už příští rok mohly sloužit u pozemních sil v přední bojové linii

Spojené království se nejspíš už v roce 2016 zařadí mezi země, kde ženy slouží u pozemních sil v přední bojové linii. Urychlení změny stávajících pravidel nařídil podle Daily Telegraphu sám premiér David Cameron. Kritici tvrdí, že přítomnost žen sníží efektivitu bojových jednotek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský voják (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Obavy panují ohledně fyzické připravenosti žen v případě nasazení v pozemních operacích v boji zblízka.

Osmnáctiměsíční prověrky by měly skončit v létě. Spekuluje se taky o tom, co by přítomnost vojaček v bojové situaci znamenala pro soudržnost jednotek pěchoty.

Podle ministra obrany Michaela Fallona by hlavním kritériem výběru měly být schopnosti a nikoli pohlaví. Pokud se ženy chtějí dobrovolně přihlásit k jakékoli jednotce britských ozbrojených sil, měl by jim to podle Fallona stát umožnit.

Nedávno padlo jedno z posledních tabu ohledně zákazu služby žen na palubách ponorek. Celkový podíl žen v britských ozbrojených silách je necelých deset procent, ale u Královského letectva je to procent 14.

Jiří Hošek, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme