Britskému referendu nepřeje počasí. Déšť a záplavy zkomplikovaly dopravu

Referendum o členství Velké Británie v Evropské unii může ovlivnit počasí. Na jihovýchodě Spojeného království a v Londýně hustě prší. Hasiči proto mají pohotovost a od rána dostali už kolem 300 naléhavých žádostí o pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britskému referendu nepřeje počasí | Zdroj: Reuters

Meteorologové vyhlásili pro jihovýchodní Londýn a hrabství Essex bezprostřední nebezpečí záplav.

„Dost hustě prší a přes den to nemá být o moc lepší,“ hlásí londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Británií se navíc už v noci prohnaly bouřky s množstvím blesků a následné záplavy na mnoha místech zkomplikovaly dopravu. Stoupající voda zaplavovala parkující auta a vnikala do příbytků, škody jsou hlášeny i po úderech blesku.

Nepříznivé počasí by mohlo odradit britské voliče, kteří dnes hlasují o členství Velké Británie v Evropské unii. Účast je přitom pro referendum klíčová. Čím nižší, tím větší budou šance pro případný brexit, shodují se britští odborníci.

Zatímco na jihovýchodě Spojeného království a v Londýně prší, v Edinburghu je počasí mnohem příznivější, hlásí ze skotské metropole zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk.

Skotští nacionalisté v případě brexitu uvažují o novém pokusu o odtržení od Velké Británie. Průzkumy veřejného mínění každopádně naznačují, že Skotové budou hlasovat spíše pro pokračování členství v Evropské unii.

 

Volební místnosti se otevřely dnes v osm hodin ráno našeho času. Otázka, na kterou voliči odpovídají, zní: „Mělo by Spojené království zůstat členem Evropské unie, nebo by mělo EU opustit?“

Hlasovat mohou občané Británie, Irska a Společenství starší 18 let, kteří mají trvalé bydliště v Británii, a rovněž britští občané žijící v zahraničí, kteří se v posledních 15 letech nacházejí ve volebních registrech Velké Británie.

Na rozdíl od parlamentních voleb mají v tomto případě volební právo i občané Gibraltaru. Vyjádřit se může celkem 46,5 milionu oprávněných voličů, což je prý v moderní britské historii vůbec největší počet lidí, kteří mají právo hlasovat.

Cestování, práce, rodina, dědictví. Co by brexit změnil pro Čechy?

Číst článek

Přes 41 tisíc volebních místností bude otevřených do 23 hodin našeho času. Nejsou připraveny průzkumy mezi voliči, kteří odhlasovali.

Prvním sečteným obvodem tak bude pravděpodobně Sunderland. Výsledky se očekávají v pátek kolem půl jedné ráno, finální budou o tři až čtyři hodiny později.

ČRo, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme