Britskou vládu rozděluje spor o budoucnost ponorek s jadernými zbraněmi

Britská vláda se hádá o novém programu jaderného odstrašení. Ten má v příštích letech nahradit současný systém Trident, tedy stejnojmenné balistické rakety odpalované z ponorek. Menší koaliční partner, liberální demokraté, si myslí, že plnohodnotná náhrada v ceně až 20 miliard liber je stejně drahá jako nepotřebná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná ponorka USS Albuquerque

Jaderná ponorka USS Albuquerque | Foto: US NAVY

„Konečné rozhodnutí o nahrazení systému Trident nepadne dřív než v roce 2016. Potřebujeme debatu založenou na faktech, jaký typ jaderného odstrašení budeme potřebovat a jaký si můžeme dovolit," shrnul pozici liberálních demokratů v době ekonomických potíží Británie vicepremiér Nick Clegg.

„Dalších 350 milionů liber teď uvolňujeme na vývoj nástupce systému Trident. Projekt nové ponorkové zbraně musí pokračovat," řekl BBC ministr obrany za konzervativce Philip Hammond.

Ten si nedělá těžkou hlavu ani ze skotského referenda za dva roky. Přitom skotští separatisté chtějí jaderné zbraně na svém území zakázat a právě ve skotském Faslane mají britské ponorky svou hlavní základnu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme