Britskou vojenskou misi v Afghánistánu ostře kritizují britští poslanci

Zahraniční výbor Dolní sněmovny britského parlamentu kritizuje britskou vojenskou misi v Afghánistánu. Podle poslanců dostávají vojáci mnoho jiných než bojových a bezpečnostních úkolů. Výbor také vyzval ostatní členy Severoatlantické aliance k větší angažovanosti v boji proti islámskému hnutí Taliban, jinak prý hrozí poškození pověsti NATO. Británie má v Afghánistánu devět tisíc vojáků, což představuje druhý největší zahraniční kontingent po USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přistání vrtulníku Mi-17 na plochy | Foto: Ivan Pospíchal

Podle zprávy poslanců zahraničního výboru nesplnila britská vojenská mise v Afghánistánu očekávání také proto, že vojáci mají příliš mnoho jiných úkolů. Velice často plní úkoly policie a podílejí se i na obnově infrastruktury v odlehlých částech země.

Zvláště kriticky se poslanci vyjádřili v záležitosti, která se týká koordinovaného boje proti pěstování narkotik v Afghánistánu. Britská vláda i ministerstva zahraničí a obrany totiž při rozšíření mandátu britských vojsk tvrdily, že bez vymýcení pěstování drog a především bez příjmů, které generují, může být celá vojenská mise ohrožena.

Podle poslanců je tím, že vojáci kromě bojových úkolů plní také úkoly, které vůbec s válkou a postupem proti Talibanu nesouvisí, tedy drobením vojenského úsilí ohrožený vojenský úspěch celé mise.

Zpráva také obsahuje velice kritickou pasáž, která se týká zahraniční politiky a účasti Evropské unie v Afghánistánu. Členské země EU podle britských poslanců neplní sliby, které daly například na bonnské konfeneci v roce 2001, jejímž cílem byla koordinace mezinárodního úsilí při obnově Afghánistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kritice britské vojenské mise v Afghánistánu i reakcích na zprávu britského parlamentu hovořil na Rádiu Česko z Londýna Ivan Kytka.

Přečtěte si také:
Britská vláda se hádá kvůli vrtulníkům pro Afghánistán
Britské ztráty v Afghánistánu v poslední době narůstají znepokojivým tempem
Výbuch pumy v afghánském Lógaru zabil nejméně 25 lidí
Při bojích v Afghánistánu zahynul vysoký britský důstojník
Británie pošle víc vojáků do Afghánistánu, potvrdil premiér

Ivan Kytka, Katarína Brezovská, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme