Britskou vojenskou misi v Afghánistánu ostře kritizují britští poslanci

Zahraniční výbor Dolní sněmovny britského parlamentu kritizuje britskou vojenskou misi v Afghánistánu. Podle poslanců dostávají vojáci mnoho jiných než bojových a bezpečnostních úkolů. Výbor také vyzval ostatní členy Severoatlantické aliance k větší angažovanosti v boji proti islámskému hnutí Taliban, jinak prý hrozí poškození pověsti NATO. Británie má v Afghánistánu devět tisíc vojáků, což představuje druhý největší zahraniční kontingent po USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přistání vrtulníku Mi-17 na plochy | Foto: Ivan Pospíchal

Podle zprávy poslanců zahraničního výboru nesplnila britská vojenská mise v Afghánistánu očekávání také proto, že vojáci mají příliš mnoho jiných úkolů. Velice často plní úkoly policie a podílejí se i na obnově infrastruktury v odlehlých částech země.

Zvláště kriticky se poslanci vyjádřili v záležitosti, která se týká koordinovaného boje proti pěstování narkotik v Afghánistánu. Britská vláda i ministerstva zahraničí a obrany totiž při rozšíření mandátu britských vojsk tvrdily, že bez vymýcení pěstování drog a především bez příjmů, které generují, může být celá vojenská mise ohrožena.

Podle poslanců je tím, že vojáci kromě bojových úkolů plní také úkoly, které vůbec s válkou a postupem proti Talibanu nesouvisí, tedy drobením vojenského úsilí ohrožený vojenský úspěch celé mise.

Zpráva také obsahuje velice kritickou pasáž, která se týká zahraniční politiky a účasti Evropské unie v Afghánistánu. Členské země EU podle britských poslanců neplní sliby, které daly například na bonnské konfeneci v roce 2001, jejímž cílem byla koordinace mezinárodního úsilí při obnově Afghánistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kritice britské vojenské mise v Afghánistánu i reakcích na zprávu britského parlamentu hovořil na Rádiu Česko z Londýna Ivan Kytka.

Přečtěte si také:
Britská vláda se hádá kvůli vrtulníkům pro Afghánistán
Britské ztráty v Afghánistánu v poslední době narůstají znepokojivým tempem
Výbuch pumy v afghánském Lógaru zabil nejméně 25 lidí
Při bojích v Afghánistánu zahynul vysoký britský důstojník
Británie pošle víc vojáků do Afghánistánu, potvrdil premiér

Ivan Kytka, Katka Brezovská, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme