Britský astronom: Příštího století se lidstvo dožít nemusí

Podle anglického astronoma Sira Martina Reese má lidstvo pouze poloviční šanci na přežití do příštího století - napsal to ve své nové knize, která dnes vychází. Ti, kdo se zabývají úvahami o budoucnosti lidstva se dělí na dvě široké skupiny, v jedné jsou optimisté, kteří lidské rase předpovídají hodně dlouhou budoucnost, zatímco ve druhé jsou skeptici, případně otevření pesimisté právě opačného názoru - s poukazem na ten či onen argument nám věští budoucnost nepříliš dlouhou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

antény a satelity | Foto: Jan Rosenauer

Kolem narození Krista mnozí lidé předpovídali bezprostřední konec světa a tato nejistota, inspirovaná i Zjevením svatého Jana v Bibli, panuje v mysli mnohých dodnes. Anglický astronom Sir Martin Rees zajisté patří do skeptické školy se svým názorem prezentovnaým v nové knize nazvané Our Final Century, naše poslední století, podle které šance lidstva na přežití do příštího století nejsou větší než padesátiprocentní.

Sir Martin, který působí na cambridgské univerzitě, má titul královského astronoma. Jeho předchůdcem v této funkci byl na příklad Sir Edmund Halley, po němž byla pojmenována kometa. V roce 1992 královna pasovala Martina Reese na rytíře.

Sir Martin v knize uvádí na podporu svého názoru přírodní jevy, jako obří erupce sopek a dopady asteroidů na jedné straně, na straně druhé katastrofy vyvolané člověkem, na příklad umělé viry, nukleární terorismus a dokonce převzetí kontroly supermoderními stroji s umělou inteligencí.

Sir Martin se v knize obrací na vědecké kolegy s otázkou, zda by neměli upustit od zveřejňování svých prací, pokud je lze využívat k destruktivním účelům anebo zda by nemělo být zavedeno moratorium na některé druhy vedeckého výzkumu na příklad v odvětvích genetiky a biotechnologie.

Komentátor BBC Andrew Walker poznamenává, že závěry v knize Naše poslední století nutně nejsou důvodem k poplachu - Sir Martin Rees totiž také konstatuje, že lidská rasa má vlastní jedinečné schopnosti k tomu, aby si zajistila vlastní přežití.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme