Britský chlapec Ashya, který se léčil v Praze, už podle rodičů nemá rakovinu

Malý britský chlapec Ashya King, který se léčil v pražském Protonovém centru, už údajně nemá rakovinu. Bulvárnímu listu The Sun to řekli chlapcovi rodiče s tím, že se teď chlapeček zotavuje ve Španělsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětiletí Ashya King se svým otcem

Pětiletí Ashya King se svým otcem | Foto: YouTube kanál Naveeda Kinga

Chlapcův otec Brett King listu The Sun řekl, že únorová magnetická rezonance neukázala žádnou stopu rakovinného bujení.

Malý Ashya měl meduloblastom, typ nádoru mozku, který lékaři v Southamptonu v červenci úspěšně odoperovali, ale tvrdili, že má hoch velkou šanci se vyléčit, když podstoupí běžné ozařování a nikoli protonovou terapii, na které trvali manželé Kingovi. Stejného názoru byl i panel expertů britského systému zdravotnické péče NHS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pětiletý britský chlapec Ashya King, který se léčil v pražském Protonovém centru, už podle svých rodičů nemá rakovinu. Více Jiří Hošek

Léčba v pražském Protonovém centru, kterou nakonec právě NHS uhradila, přinesla kýžený efekt.

Ashya se teď zotavuje v domě rodiny ve španělské Marbelle; začíná prý znovu mluvit, hraje si se svými pěti sourozenci v parku a dokonce prý hraje počítačové hry.

Zprávu o Ashyovi mají na svých webech na prominentním místě všechna relevantní britská média a z některých článků je patrná dost silná kritika vůči postupu britských úřadů.

Protonové záření má největší přínos v léčbě nádorů v blízkosti rizikových struktur, jako jsou nádory mozku, hlavy a krku, nádory očí, nádory u dětí, plic, či nádory slinivky břišní. Ve světě se léčba užívá od roku 1992. Pražské centrum je teprve pátým centrem v Evropě, otevřeno bylo koncem roku 2012.

I když verdikt Nejvyššího soudu vyzněl jasně pro manžele Kingovi ve smyslu, že měli právo chtít pro svého syna to, co považovali za nejlepší, rodina evidentně nemá v úmyslu se do Británie hned tak vrátit.

Timesy připomínají, že se Kingovi na podzim obávali, že by jim úřady mohly po návratu Ashyu odebrat, což se ale ve světle mediálního tlaku i postoje třeba premiéra Davida Camerona jeví jako silně nepravděpodobná varianta.

Kingovi tvrdí, že by dnes postupovali úplně stejně, jako loni v létě. Britská prokuratura je obvinila ze zanedbání péče a týrání dítěte, ale podle Bretta Kinga by týráním bylo ponechat Ashyu v péči NHS.

Osud pětiletého Ashyi před pár měsíci vzbudil velkou pozornost poté, co ho rodiče proti vůli lékařů odvezli z kliniky v anglickém Southamptonu do Španělska. Tam chlapcovi rodiče na žádost britských úřadů zatkla policie.

Manželé Kingovi chtěli pro svého syna, který trpěl rakovinou mozku, zajistit protonovou léčbu. Tu ale systém britské zdravotní péče NHS neposkytuje. Malý Ashya nakonec v září dorazil do pražského Protonového centra, kde podstoupil léčbu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme