Britský europoslanec urazil prezidenta EU. Má prý charisma mokrého hadru

O pořádný rozruch se v Evropském parlamentu postaral poslanec za britskou Stranu nezávislosti Nigel Farage. Nový prezident Evropské unie Herman Van Rompuy má podle něj charisma mokrého hadru. Za svůj výrok se Farage odmítl omluvit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy | Foto: Tomáš Adamec

Nigel Farage je známý jako důrazný odpůrce britského členství v Evropské unii a jeho Strana nezávislosti Spojeného království usiluje o vystoupení Británie z EU.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výrocích britského europoslance hovořil ve vysílání Radiožurnálu spolupracovník ČRo Milan Kocourek

Neudivuje proto, že Farage nesouhlasí ani s institucemi Unie, jako je úřad prezidenta, do něhož nedávno nastoupil belgický politik Herman Van Rompuy.

Farage prohlásil, že Van Rompuy má charisma jako mokrý hadr a vypadá jako bankovní úředníček. Vyčetl mu, že nebyl nikým zvolen, nikdo ho nezná, a jeho zemi označil za "non-country", což se dá přeložit jako neexistující země.

Sám Herman Van Rompuy na Farageův výrok odmítl reagovat. Na britského europoslance se ale spustila lavina kritiky ze všech stran. Nejvíc dotčeni se cítí Belgičané, kteří považují Farageova slova za urážku země.

Pobouřená Belgie žádá omluvu

Belgický premiér Yves Leterme poslal písemnou stížnost předsedovi Evropského parlamentu Jerzymu Buzekovi a socialistická europoslankyně Veronique De Keyserová vyzvala Faragea, aby se za své výroky omluvil.

Farage odpověděl, že De Keyserová je sladká a velmi atraktivní žena, ale hned dodal, že se nemůže omluvit za skutečnost, že Belgie je zcela umělý výtvor a omyl.

Do Faragea se pustil také belgický a britský tisk. Londýnské Timesy si v redakčním komentáři vzaly na mušku jeho tvrzení, že mluví za většinu Britů. Autor komentáře napsal: Ne pane Farage, vy nemluvíte za většinu Britů, protože ti nejsou tak pateticky nezdvořilí.

V televizní debatě stanice BBC Question Time, kde politici a další osobnosti odpovídají na otázky obecenstva, se Farage opakovaně odmítl omluvit za svá slova o Belgii. Řekl, že tato země je na cestě k rozpadu, protože Vlámové nechtějí žít pohromadě s ostatními Belgičany, jelikož každý mluví jiným jazykem a vzájemně se nesnesou.

Podle komentátorů Farageovi hrozí nebezpečí, že se stane karikaturou sama sebe a lidé ho jako politika přestanou brát vážně.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme