Britský i světový tisk chválí slavnostní zahájení olympiády v Londýně

Nadšené ohlasy prší z celého světa na slavnostní zahájení londýnské olympiády. Superlativy nešetří ani britská média, jež se rozplývají nad uměleckým duchem oscarového režiséra Dannyho Boylea a nafukují herecké schopnosti a odvahu královny Alžběty II., která se vůbec poprvé objevila před kamerou ve filmové roli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní zahájení londýnských her | Foto: Jiří Hošek

Na přenos ze slavnostního zahájení se v průměru dívalo 22 a půl milionu Britů. Pořadatelé doufají, že Boyleova vtipná a nápaditá show „nakopla" i část zbylých pochybovačů o smysluplnosti Her. Světová média chválí obrazovou a zvukovou definici „britství".

Britský seriózní tisk zahájení Her také kvituje. Podle Independentu dalo slavnostní zahájení lidem naději, že existuje „něco nezkaženého". Guardian vyzdvihl, že Danny Boyle využil možnosti britského humoru v jeho plné šíři. Daily Telegraph zase vyšel s titulkem „Británie ukázala největší světovou show a ocitla se v centru světa“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlasy na zahájení londýnské olympiády shrnul pro Víkendový Odpolední Radiožurnál zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Ani to ale neodradilo odpůrce moderní podoby olympijských her od uspořádání několika nepovolených protestních akcí pěšky i na kolech. Většinu demonstrantů v Londýně zadržela policie.

Ostrovní média připomínají, že rozpočet zahajovacího ceremoniálu byl 27 milionů liber, což je méně než polovina rozpočtu olympiády v Pekingu.

Režisér zahájení Danny Boyle měl pro realizaci zahajovací show plnou podporu organizačního výboru a nikdo mu do programu nemluvil. I řada Britů, kteří zatím olympiádu příliš nevnímali, najednou ke Hrám upřela svou pozornost.

Některé komentáře tvrdily, že show Dannyho Boylea byla levicově zaměřená svým důrazem na hladové bouře, propouštění nezaměstnaných či průmyslovou revoluci. Dlouhá pasáž zahájení byla věnována britskému bezplatnému systému zdravotní péče, což třeba Američané příliš nechápali.

Slavnostní zahájení londýnských her | Foto: Jiří Hošek

Boylea i pořadatelů se ale zastal starosta Londýna a člen konzervativní strany Boris Johnson, který podobné výtky označil za blábol.

V některých mezinárodních ohlasech se připomíná, že na úvodním ceremoniálu chyběla vzpomínka na izraelské sportovce zavražděné před 40 lety palestinskými teroristy na mnichovské olympiádě.

Britové se konečně v centru pozornosti světových médií ocitli v pozitivním světle. Za poslední rok šly totiž ze Spojeného království do světa hlavně zprávy o nepokojích v centrech britských měst, skandálech s odposlechy a podvodech s úrokovými sazbami.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme