Britský list Guardian se kvůli aféře Snowden dostal do potíží s vládou a tajnými službami
Šéfredaktor britského Guardianu Alan Rusbridger se dnes v dlouhém článku zamýšlí nad nezávislostí médií a nebezpečími, která číhají na novináře ve zdánlivě svobodném západním světě. Impulsem pro komentář bylo zadržení partnera jednoho ze zaměstnanců Guardianu, který se od začátku věnuje aféře Snowden. Policie ho totiž na britském letišti zatkla na základě protiteroristického zákona.
Po 11. září se roztrhl pytel s protiteroristickými zákony, které dávají policii obrovské pravomoci bez jakýchkoli demokratických pojistek. Vždyť přece šlo o naši bezpečnost a nutnost chránit se před cizími individui.
Jenže dnes tyto zákony policie zneužívá, a tak se z tranzitních prostorů letišť stávají nebezpečné zóny, píše Alan Rusbridger.
Ohrožuje dění kolem aféry Snowden nezávislost západních médií? Britské ohlasy přiblížil ve vysílání Radiožurnálu novinář Jan Jůn
Partner jednoho z jeho novinářů totiž strávil devět hodin pod velkým psychickým tlakem u výslechu a policie mu zabavila veškerou elektroniku pravděpodobně jen proto, že Guardian otevřeně píše o tom, jak tajné služby sledují každý krok kohokoli z nás.
A není to poprvé, co se britské úřady takto snaží ovlivňovat, co přesně a jak noviny o aféře Snowden píší. Na začátku celé kauzy šéfredaktorovi Guardianu dokonce vyhrožovali vládní agenti. Nakonec nikomu neublížili, ale alespoň rozmlátili pevné disky počítačů v redakci.
A Alan Rusbridger se ptá, kde to celé skončí. Podle něj se naplňuje děsivá orwellovská vize Velkého bratra, který už dnes pravděpodobně ví o našich životech víc, než je nám milé, a brzy nás může začít i ovládat.