Britský ministr Straw přiznal, že za propuštěním atentátníka z Lockerbie byly obchodní zájmy

Britská vláda se podle tamního tisku snažila usnadnit propuštění Libyjce Abdala Basata Muhammada Mikrahího na svobodu. Mikrahí, který byl v roce 2001 odsouzen k doživotí za atentát na letadlo Panam z roku 1988, které se zřítilo na město Lockerbie, byl minulý měsíc byl propuštěn ze skotského vězení na svobodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie propustila Libyjce, který byl odsouzen za tetroristický útok u Lockerbie | Foto: ČTK/AP

Ministr spravedlnosti Jack Straw v rozhovoru pro Daily Telegraph potvrdil, že osud Mikrahího hrál velkou roli při sjednávání obchodních kontraktů s Libyí a Tripolis je podmiňoval návratem muže odsouzeného zato, že propašoval na palubu letadla pumu.

"Ano, ropné a obchodní zájmy hrály velmi významnou roli. Já to neskrývám," řekl Straw na otázku listu. Straw se tak stal prvním členem britské vlády, který tuto souvislost veřejně přiznal.

V květnu 2007 byla po během návštěvy tehdejšího premiéra Tonyho Blaira v Libyi podepsána dohoda, umožňující ropnému gigantu BP těžební průzkum libyjských nalezišť v hodnotě 540 milionů liber (skoro 16 miliard korun). Letos koncem srpna skotská vláda rozhodla o Mikrahího propuštění z humanitárních důvodů; má neléčitelnou rakovinu prostaty.

Nedělník Sunday Telegraph však píše, že lékařské posudky zaplatila libyjská vláda. Dva z lékařů zčásti na přání libyjské vlády odhadli, že mu zbývají tří měsíce života, v rámci nichž lze umírajícího vězně podle skotských zákonů propustit.

Mikrahí, který ve vězení strávil osm let, byl jediným odsouzeným za atentát nad Lockerbie. Při něm zahynulo 259 lidí na palubě a 11 obyvatel Lockerbie, na niž stroj spadl.

Skotsko propustilo odsouzeného za útok na americké letadlo u města Lockerbie

Ivan Kytka, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme