Britský ministr zahraničí míří do Moskvy. Napjaté vztahy trvají

Do Moskvy dnes na svou první návštěvu přijíždí britský ministr zahraničí William Hague. Vztahy mezi Ruskem a Británií jsou už několik let napjaté kvůli vraždě bývalého špióna a kritika Kremlu Alexandra Litviněnka v roce 2006.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Azov, CC BY 2.0

Šéf britské diplomacie před setkáním s prezidentem Dmitrijem Medvěděvem mírnil očekávání. Zároveň ale tvrdí, že cesta k lepším vztahům je otevřená.

Vražda Alexandra Litviněnka je podle britského minsitra zahraničí dál hlavní překážkou radikálního zlepšení vztahů mezi Moskvou a Londýnem. William Hague to prohlásil v rozhovoru pro BBC s tím, že tuto kapitolu nelze pominout.

Britští vyšetřovatelé v roce 2007 požádali Rusko o vydání hlavního podezřelého, kterým je bývalý agent KGB a dnešní poslanec Andrej Lugovoj. Rusko to ale odmítá, sám Lugovoj spojitost s otrávením Litviněnka radioaktivním poloniem v Londýně popírá.

Moskva podle všech signálů očekává, že s novou konzervativně-liberální britskou vládou načne novou stránku ve vzájemných vztazích. Britský ministr zahraničí ale podobný „restart" jako provedly Spojené státy vyloučil.

Lenka Kabrhelová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme