Britský ministr zahraničí popírá, že by monitorování internetu obcházelo zákony

Skandál s monitorováním internetové komunikace osob a institucí se z Ameriky přelil do Velké Británie. Tamní vláda přiznala, že její odposlouchávací centrála GCHQ shromažďuje internetová data o britských občanech. Drží se prý ale striktně v mezích zákona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí William Hague a ministr zahraničí USA John Kerry na schůzce G8 v Londýně

Britský ministr zahraničí William Hague a ministr zahraničí USA John Kerry na schůzce G8 v Londýně | Zdroj: Reuters

„Shromažďování zpravodajských informací v téhle zemi se řídí robustními prvními předpisy. Máme tak správnou rovnováhu mezi svobodami a ochranou soukromí osob na straně jedné a bezpečností naší země na straně druhé," uvedl na BBC One britský ministr zahraničí William Hague.

Podle něj veškeré informace získané GCHQ mimo území Spojeného království, podléhají při zacházení a zpracování britským zákonům. Hague nicméně odmítl potvrdit či vyvrátit spekulace, že britská odposlouchávací služba má přístup k americkému špionážnímu programu Prism.

Deníky Washington Post a Guardian přitom naznačují, že právě Prism umožňuje britské zpravodajské službě obcházet právní rámec a získávat například z Googlu, Facebooku nebo Skypu e-maily, fotografie nebo videa společností sídlících mimo území Velké Británie.

Šéf diplomacie podá podrobné vysvětlení v celé citlivé záležitosti v pondělí na půdě Dolní sněmovny.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme