Britský ministr zahraničí se možná bude zpovídat za nálety v Pákistánu

Britský ministr zahraničí William Hague se pravděpodobně bude muset zpovídat z podílu na vraždě. Dnes ho chtějí obvinit ochránci lidských práv, podle nichž vedly britské informace k zabití více než 40 lidí při jednom z náletů amerických bezpilotních letadel v Pákistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministra zahraničí William Hague hovoří na Radě bezpečnosti OSN | Zdroj: Reuters

Loni 17. března americké bezpilotní letadlo zabilo na pákistánských kmenových územích přes 40 lidí. Podle pozůstalých šlo o radu starších, která se sešla, aby rozsoudila obchodní spor.

Jménem jednoho z pozůstalých nyní podávají ochránci lidských práv žalobu na britského ministra zahraničí. I když v ní neřeší, zda opravdu šlo o civilisty, nebo teroristy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném stíhání britského ministra zahraničí informoval v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Ondřej Bouda

Podle obžaloby porušil William Hague mezinárodní Ženevské konvence. Ty se vztahují na účastníky bojů a chrání je před stíháním z vraždy. Jenže pracovníky centra, které shromažďuje tajné informace, jsou civilisté, a tak se na ně prý ochrana nevztahuje.

Tím, že poskytli informace Američanům, by se mohli stát spolupachateli na vraždě. Obžaloba tvrdí, že má jasné důkazy pro to, že opravdu k pravidelné výměně informací docházelo. Navíc Pákistán není oficiálně ve válce, a tak jsou útoky na jeho území nezákonné.

Britská vláda případ odmítla komentovat s tím, že o probíhajících soudech se nevyjadřuje a o aktivitách tajných služeb už vůbec ne.

Hodně argumentů, které přináší obžaloba, však může využít ke své obhajobě i ministr Hague. Například to, že Pákistán není oficiálně ve válce, a tak se na něj Ženevské konvence nevztahují. Konvence navíc o takovéto možnosti vůbec nemluví, což se dá vykládat i tak, že ji nezakazuje. Války vypadaly úplně jinak v době, kdy se mezinárodní smlouva sepisovala, sdílení špionážních informací je navíc naprosto běžné.

I kdyby soud takovou argumentaci přijal, těžko se bude dokazovat záměr úředníků či ministra zabít konkrétního člověka.

Aktivisté tak ministra za mříže pravděpodobně nedostanou. Určitě tím ale rozvíří veřejnou debatu o bezpilotních útocích v Pákistánu a soudní proces by mohl přispět k tlaku na západní spojence, aby s nimi přestali.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme