Britský nejvyšší soud vyšetřuje členy speciálních sil. V Afghánistánu možná zabíjeli neozbrojené civilisty

V Británii se vyšetřuje podezření, že členové britských speciálních sil v Afghánistánu bezdůvodně zabíjeli neozbrojené civilisty. Upozornila na to zpravodajská stanice BBC. Podezření trvá od roku 2011, kdy spolu o této možnosti hovořili v Dorsetu dva důstojníci speciálních sil. Měli obavy, že nejlépe trénovaní vojáci země úmyslně zabíjejí neozbrojené lidi.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci afghánské armády (ilustrační foto).

Vojáci afghánské armády (ilustrační foto). | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

Jeden z důstojníků se vrátil z nasazení v Afghánistánu, zatímco druhý na velitelství četl zprávy o prudkém nárůstu případů označovaných v dokumentech jako zabití nepřítele v akci při zásahu speciálních sil. Ty zahrnují i speciální jednotky letectva a námořnictva. Jeden z důstojníků poslal zápis o rozhovoru na velitelství. Doporučovalo se v něm věc prověřit a učinit tomuto „kriminálnímu počínání přítrž“.

Ázerbájdžán v době zvýšeného napětí v regionu pořádá společné vojenské manévry s Tureckem

Číst článek

Záznam se dostal do dokumentace k případu, kterým se zabývá nejvyšší soud a který se týká Afghánce Sajfulláha Gharíba Jara. Tvrdí, že čtyři jeho příbuzní byli zavražděni v provincii Hílmand 16. února 2011, zatímco podle protistrany byli tito lidé zabiti v sebeobraně. Panuje ale podezření, že šlo možná právě o vražednou misi britských speciálních sil.

Sajfulláh věci popsal takto: V jednu hodinu v noci, kdy v domě všichni spali, rodinu probudil hluk vrtulníku a volání z megafonů. Šlo prý o tehdy běžnou operaci prováděnou za přítomnosti afghánských vojáků při zátahu na vysoké členy povstaleckého Tálibánu. Sajfulláh byl v té době dospívající mladík, takže při zásahu skončil svázaný mezi dětmi a ženami.

‚Na Brity nikdo nestřílel‘

Slyšel střelbu a když vojáci odešli, našel na poli těla dvou bratrů, v domě pak mrtvého bratrance a otce. Ten prý byl zasažen mnohokrát do čela a nohy měl rozstřílené. Sajfulláh je přesvědčen, že výběr jeho rodiny k operaci byl omyl a že jeho příbuzní byli zavražděni. Myslel si to i guvernér hílmandské provincie.

Nejméně 17 mrtvých po výbuchu bomby provincii Lógra v Afghánistánu, 21 lidí bylo zraněno

Číst článek

Sajfulláhovu verzi potvrzují výpovědi přítomných afghánských vojáků. Jejich velitel řekl, že na Brity nikdo nestřílel, a přesto byli čtyři příbuzní zabiti. Událost vyvolala znepokojení v britské armádě od Hílmandu po Londýn, uvádí BBC.

Zjistilo se, že afghánští vojáci odmítali Brity při nočních misích doprovázet, protože měli pochyby o oprávněnosti zabíjení. Bývalý člen britské vojenské rozvědky Frank Ledwidge upozornil, že podobné incidenty podrývají důvěru afghánských spojenců a zároveň nahrávají povstalcům.

Dokumentace pro soud obsahuje detaily o nočním zátahu. Vojáci tvrdí, že jednoho ze zatčených vzali k prohlídce domu; muž prý v jedné místnosti náhle sáhl za závěs pro granát, představoval ohrožení a byl zastřelen. Britové se kryli, ale granát byl vadný a nevybuchl.

Spojené státy stáhnou z Německa 12 tisíc vojáků, oznámil Esper. Polovina z nich má zůstat v Evropě

Číst článek

Tímto mužem byl Sajfulláhův otec. Britové pak chtěli k prohlídce přibrat jiného muže, ale i on sáhl po zbrani a byl zastřelen - šlo o Sajfulláhova bratrance. Další dva muži byli podle britských vojáků zastřeleni na útěku a rovněž byli ozbrojeni.

Nejde o nové důkazy

Podle britského ministerstva obrany nejde o nové důkazy a věc nezávisle vyšetřovala vojenská policie. „Tyto dokumenty jsou součástí nezávislého vyšetřování, které dospělo k závěru, že neexistuje dostatek důkazů pro předání věci prokuratuře,“ uvedl mluvčí úřadu.

Jeden major z velení speciálních sil prověřil několik podobných případů z období mezi prosincem 2010 a dubnem 2011 a dospěl k závěru, že množství zabitých svědčí o tom, že „něco se dělá špatně“. Jeho zpráva popisuje deset incidentů, při nichž se střílelo na muže, kteří po zadržení nečekaně sáhli po zbrani při prohlídce domu.

KLDR pozastavila plány na vojenské kroky proti Jižní Koreji. Na hranicích se opět objevují reproduktory

Číst článek

V pěti případech bylo zabito více lidí než bylo zbraní, což znamená, že se buď nějaké nenašly, nebo že někteří z mrtvých ozbrojení nebyli. V jednom případě zemřelo devět lidí a zbraně byly tři. Když vojenská policie vyslýchala vojáky, kteří se zúčastnili únorové mise v Hílmandu v roce 2011, všichni vypověděli, že si detaily nepamatují.

BBC na možné nezákonné chování vojáků nasazených v zahraničí upozornila ve svém dokumentu už loni. Ministerstvo obrany případy v Afghánistánu zkoumalo v rámci operace Northmoor. Prověřovalo se podezření, zda oficiální zprávy o zásahu Britů nebyly zfalšovány.

Vojenská policie údajně v jednom případě vznesla obvinění proti členům speciálních sil z vraždy na základě zfalšované dokumentace. Obvinění ale bylo zrušeno a operace Northmoor ukončena, aniž vedla k jakémukoli stíhání. Ledwidge k tomu řekl, že je typické, že se britské speciální síly ve skutečnosti nikomu nezodpovídají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme