Britský parlament schválil zvýšení školného. Studenti protestovali

Parlament ve Velké Británii schválil skoro trojnásobné zvýšení školného na anglických univerzitách. Hlasování provázely protesty tisíců studentů v Londýně, kteří se střetli s policisty. Proti relativně poklidným protestům zasáhli obušky až po agresivním útoku některých demonstrujících proti pořádkovým silám biliarovými koulemi. Některým studentům se podařilo proniknout až před parlament, kde o skoro trojnásobném zvýšení školného poslanci právě rozhodují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty studentů v Londýně.

Protesty studentů v Londýně. | Foto: AFP

Demonstrace začala pokojně na londýnské univerzitě před budovou studentského svazu. Organizátoři kritizovali vládu, zvláště pak vedení mladšího koaličního partnera za porušení volebního slibu.

Liberální demokraté se totiž před květnovými volbami stavěli důrazně proti snahám budoucí vlády zvyšovat školné na univerzitách v Anglii. Jak poznamenal nejeden řečník, studenti se nyní cítí zraněni.

Organizátoři zároveň vyzývali účastníky demonstrace ke klidu. Nálada mezi demonstranty byla zpočátku velmi uvolněná, dokonce veselá i mezi policisty. Ale před areálem parlamentu se situace změnila.

Hrstka anarchistů začala na policisty útočit a dokonce použili koulí od kulečníku. Několik lidí zranili. Anarchisté věci studentů nikterak neprospěli. Vláda může argumentovat, že extrémistům nehodlá naslouchat.

Milan Kocourek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme