V Británii po dvou týdnech zasedl parlament. Johnson chce potřetí navrhnout předčasné volby

Po více než dvou týdnech se ve Velké Británii sešla Dolní sněmovna. K poslancům nejprve promluvil generální prokurátor Geoffrey Cox, hlavní právní poradce vlády premiéra Borise Johnsona. Dolní komoru pak označil za mrtvou. A zároveň oznámil, že kabinet poslancům již brzy potřetí předloží návrh na vypsání předčasných voleb. Původní termín byl 15. října. Premiér Johnson kvůli obnovení parlamentu zkrátil návštěvu USA.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn (Aktualizováno: 15:26 25. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Generální prokurátor Geoffrey Cox před poslanci Dolní sněmovny prohlásil, že vláda respektuje úterní verdikt nejvyššího soudu, který označil vynucenou parlamentní přestávku původně plánovanou na pět týdnů za nezákonnou a od začátku neplatnou.

Vynucená přestávka parlamentu je podle nejvyššího soudu nezákonná. Corbyn vyzval Johnsona k rezignaci

Číst článek

Dolní sněmovnu pak Cox v emotivní výměně názorů označil za mrtvou a za ostudu. „Tento parlament je mrtvý parlament,“ prohlásil. Podle něj už nemá tento parlament morální právo zasedat, protože poslanci třikrát odmítli návrh brexitové dohody a nesouhlasili ani s předčasnými volbami.

Jeden z poslanců ale ve středu konstatoval, že ve středu byla obnovena parlamentní suverenita a poslanci určí, co se bude dál dít s brexitem.

Cox zároveň oznámil, že vláda jim už brzy znovu předloží návrh na vypsání předčasných voleb. Poslance podle agentury Reuters vyzval, aby tento krok podpořili.

Opoziční lídr Jeremy Corbyn sice v úterý označil volby za jedinou cestu z politické krize, konat se ale podle něj mají teprve tehdy, až nebude ve hře scénář brexitu bez dohody. Předčasné volby už poslanci předtím dvakrát odmítli, naposledy 10. září.

Ohledně brexitu netuším, co to pro mě bude znamenat, říká fotbalista Kalas, který hraje v Británii

Číst článek

Cox, který podle televize Sky News dodal britské vládě dobrozdání o legálnosti kontroverzní parlamentní přestávky, zdůraznil, že kabinet vždy jednal v dobré víře. Kritici ale postup vlády označili za snahu umlčet parlament v kritické době před termínem brexitu 31. října.

Prokurátor v rozpravě s poslanci odmítl, že by se soudní rozhodnutí dalo označit za „ústavní puč“. Tak ho podle britského tisku komentoval Jacob Rees-Mogg, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny.

„V nadcházejících dnech zvážím, zda je ve veřejném zájmu širší zveřejnění mé právní rady poskytnuté vládě,“ uvedl Cox. Vyloučil přitom, že by se vláda rozhodla znovu přerušit práci parlamentu způsobem, který by nebyl v souladu s úterním verdiktem nejvyššího soudu.

Očekávaný Johnsonův projev

Poslanci očekávají především odpolední vystoupení premiéra Borise Johnosona, který kvůli překotnému vývoji zkrátil svůj pobyt v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN. Ve středu v poledne se urychleně vrátil do Londýna.

Opoziční poslanci v čele s Jeremym Corbynem už od úterý volali po Johnsonově rezignaci. Britský premiér ale takový krok odmítl.

Juncker varuje před brexitem bez dohody. V otázce irské pojistky se podle něj jednání nijak neposunula

Číst článek

Dolní parlamentní komora se znovu sešla po více než dvoutýdenní pauze. Parlamentní přestávka vynucená vládou premiéra Borise Johnsona měla být původně pětitýdenní, ale v úterý ji nejvyšší soud označil za nezákonnou a neplatnou od samého začátku.

Předseda dolní komory John Bercow vzápětí svolal zasedání na středu.

Podle úterního verdiktu nejvyššího soudu Johnson jednal nezákonně, když požádal na konci srpna královnu Alžbětu II., aby přerušila zasedání parlamentu do 14. října.

Rozhodnutí o ukončení schůze ve druhém zářijovém týdnu a zahájení nového zasedání až 14. října bylo podle nejvyššího soudu neplatné od samého počátku. Šéf sněmovny John Bercow hned po ohlášení tohoto stanoviska svolal schůzi dolní komory na středu.

Británie má z EU odejít 31. října, tedy už za 36 dní. Poslanci ale nedávno přijali zákon proti neřízenému brexitu. Norma dává vládě čas do 19. října, aby dohodu o podmínkách brexitu prosadila v parlamentu, nebo aby od zákonodárců získala svolení pro neřízený odchod.

V opačném případě musí kabinet na základě nového opatření požádat o další odklad brexitu. Podle britského tisku ale Johnson stále doufá, že se mu nový zákon nějak podaří obejít.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme