Britský politik vyrazí po stopách letců z RAF. Pyreneje chce překonat stejně jako stíhač Fajtl

Mladý anglický komunální politik se pro charitu Královského letectva chystá přejít Pyreneje z Francie do Španělska. Bude přitom přesně kopírovat trasu, kterou za druhé světové války prchali sestřelení spojenečtí letci, včetně Čechoslováků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský labourista Ian Campbell chce přejít Pereneje tak jako letci z RAF | Foto: Jiří Hošek

Brit Ian Campbell se chystá na podzim vyrazit ve šlépějích sestřelených spojeneckých letců a přejít Pyreneje z Francie do Španělska. Chce tak zopakovat třeba čin slavného československého stíhače Františka Fajtla. Mladý Angličan, který bude mít s sebou i českou vlajku, chce svým činem získat peníze na charitativní účely.

„Loni jsme si připomněli 75 let od Bitvy o Británii. Inspirovalo mě to k tomu pokusit se vybrat nějaké peníze pro ty, kteří sloužili nebo dnes slouží v Královském letectvu. Chtěl jsem současně udělat něco trochu fyzicky náročného. A tak vznikl nápad s přechodem Pyrenejí," říká Ian Campbell, který se snaží skloubit práci komunálního politika s částečným úvazkem právě u Royal Air Force.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britský politik chce přejít Pyreneje pro charitu. Ponese i českou vlajku. Více v reportáži zpravodaje ČRo Jiřího Hoška

Svůj charitativní projekt bere mladý labourista i jako poctu spojeneckým letcům a pokus připomenout jejich hrdinství za druhé světové války.

„Přečetl jsem si řadu příběhů o pilotech a dalších členech posádek, kteří se pokusili přejít Pyreneje. Řada z nich se mimochodem do Španělska nedostala. Inspirovala mě taky osobní setkání s válečnými veterány. Říkal jsem si, že zopakovat útěk z okupované Francie je ideální způsob, jak vyjádřit úctu lidem, kteří bojovali za svobodu celé Evropy, nejen za svobodu Británie," upřesňuje Campbell.

Povinnosti pokusit se dostat zpátky do Británie si byl vědom i Čechoslovák František Fajtl. Zaměstnanec Královského letectva Ian Campbell ponese v batohu nejen na počest tohoto známého stíhače taky českou vlajku.

„Rád bych si s sebou vzal mobilní telefon, abych mohl tweetovat a informovat lidi o průběhu našeho treku. To je ale asi jediný kus moderní techniky. Jinak se chceme pokusit přesně napodobit podmínky, za kterých přecházeli Pyreneje spojenečtí letci za druhé světové války. Budeme spát ve stanech a jeden nocleh nás čeká v původní chatce, kterou letci taky využívali," uvádí mladý letecký nadšenec.

Ian se chce během svého putování setkat s co největším počtem Francouzů a Španělů a připomenout jim jednu z méně známých kapitol druhé světové války. Na charitativní účely chce vybrat 2000 liber. Doufá ale, že konečná částka bude vyšší.

Českoslovenští letci v RAF | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme