Britský poslanec ostře odmítl nařčení, že těžil z irácké ropy

Britský poslanec George Galloway ostře napadl komisi amerického Senátu vyšetřující program Ropa za potraviny. Galloway, který se stavěl proti válce v Iráku, měl vydělávat na irácké ropě v době, kdy byl v Iráku u moci Saddám Husajn. Z podobných aktivit obvinili američtí senátoři i některé francouzské a ruské politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Galloway | Zdroj: ČTK

"Snažíte se odvrátit pozornost od zločinů, které jste podporovali," uvedl mimo jiné ve svém patnáctiminutovém vystoupení George Galloway, jehož kampaň proti americko-britskému zásahu v Iráku mu vynesla při nedávných volbách poslanecký mandát.

Zpráva amerického Senátu ovšem uvádí, že poslanec Galloway, ale také například bývalý francouzský ministr vnitra Charles Pasqua nebo ruský nacionalista Vladimir Žirinovskij profitovali z kladného postoje vůči Saddámu Husajnovi a jeho režimu.

Podle předsedy vyšetřovací komise, senátora Colemana to potvrdil mimo jiné i Husajnův někdejší viceprezident Taha Yassin Ramadan. George Galloway ovšem věrohodnost svědectví zpochybnil a americké senátory přirovnal k lynčujícímu davu.

"Nikdy jsem neviděl ani barel ropy, nikdy jsem žádný nevlastnil, nekoupil, neprodal ani to nikdo neudělal mým jménem," tvrdil Galloway pod přísahou v Senátu. Řekl také, že se s Husajnem setkal dvakrát, stejně jako dnešní americký ministr obrany Donald Rumsfeld, který mu nabízel zbraně a mapy, zatímco Galloway přišel s cílem ukončit sankce, utrpení a válku.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme