Britský poslanec se vzdá mandátu. Kvůli pokutě za rychlou jízdu

Britský poslanec Chris Huhne opustí parlament. Slibnou politickou kariéru mu ukončila pokuta za rychlou jízdu. Respektive to, že před deseti lety přiměl manželku, aby vinu za překročení rychlosti vzala na sebe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chris Huhne | Zdroj: Reuters

Sám Huhne měl už totiž v té době příliš mnoho bodů a mohl přijít o řidičák. Teď mu hrozí, že kromě ztráty svého postu mu může soudu vyměřit půl roku vězení za maření spravedlnosti.

Huhne byl ministrem pro energetiku za liberální demokraty v současné vládě. Na tento post rezignoval loni, když soud začal. Přestože dosud tvrdil, že je nevinný, včera si to rozmyslel.

U soudu změnil svou výpověď a pak vystoupil před novináře. Prohlásil, že jediná čestná věc, kterou teď může udělat, je vzdát se poslaneckého mandátu.

V Británii se každý poslanec volí individuálně, podobným způsobem jako v Česku probíhají volby do Senátu. Voliči z každého obvodu tak přesně ví, koho si zvolili a kdo je zastupuje. Mohou tak na něj mnohem více dohlížet a případně to jemu i jeho straně spočítat.

Ondřej Bouda, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme