Potápěč, který pomáhal chlapcům z thajské jeskyně, sám uvázl v podzemí. Pomohlo mu, že nezmatkoval

Britský potápěč, který loni pomáhal vyprošťovat mladé fotbalisty uvázlé v jeskyni v Thajsku, sám potřeboval záchranu. Stalo se to poté, co se ztratil v zaplavené podzemní chodbě u jeskyně na severu amerického státu Tennessee, informuje dnes na svých internetových stránkách britský The Guardian.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josh Bratchley (na fotce třetí zleva, v červeném tričku) s dalšími britskými potápěči. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Josh Bratchley byl součástí skupiny britských potápěčů, která v posledních dnech prozkoumávala jeskyni Mill Pond Cave u městečka Gainesboro, rozmisťovali v ní nové vodící lano. Když se spolu s nimi v úterý odpoledne nevynořil a nedokázali ho sami najít, zavolali pomoc. Na místo dorazili specializovaní potápěči z Arkansasu a Floridy. Ti ho našli ve středu vpodvečer po asi hodinovém pátrání.

Thajci velebí elitní vojenské potápěče. Pomohli zachránit malé fotbalisty, jeskyni opustili jako poslední

Číst článek

Bratchley byl v dobrém fyzickém i psychickém stavu. „Jediná věc, kterou po návratu na povrch chtěl, byl kus pizzy,“ řekl Derek Woolbright, který se na záchraně Bratchleyho podílel.

V jeskyni se Britovi podařilo najít nebývale velkou vzduchovou kapsu. Dostal se z vody, čímž předešel podchlazení. Odborníci podle amerických médií upozornili na to, že k přežití mu pomohlo do značné míry i to, že zachoval klid.

Bratchley, povoláním meteorolog, byl součástí britského týmu potápěčů, kteří loni v létě pomohli zachránit 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra uvázlých v jeskynním komplexu na severu Thajska. Mladí sportovci v zatopené jeskyni strávili více než dva týdny. Britským záchranářům se pak za jejich čin dostalo řady poct.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme