Britský premiér Brown bude vypovídat ohledně války v Iráku

Britský premiér Gordon Brown by měl dnes vypovídat před komisí sira Johna Chilcotta, vyšetřující okolnosti války v Iráku. Brownovo vystoupení bude ve Spojeném království sledováno se značným zájmem. Premiér bude také pravděpodobně dotazován na prohlášení vysokého úředníka na ministerstvu obrany sira Kevina Tebbitta, že půl roku po invazi radikálně snížil vojenské výdaje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gordon Brown

Gordon Brown | Foto: The Council of the European Union

V jednom mediálním rozhovoru koncem února premiér Brown řekl, že jeho výpověď před vyšetřovací komisí bude pro něj příležitostí ukázat jak všechno co ve věci invaze do Iráku udělal bylo důkladně promyšlené a ospravedlnitelné. Hlavní politická zpravodajka BBC poznamenává, že premiérova výpověď bude předmětem značného zájmu zvláště vzhledem k tvrzení bývalého ministra obrany Geoffa Hoona, podle něhož byl Brown v tehdejší funkci ministra financí klíčovou osobností při rozhodování o přípravách války roku 2003.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vystoupení britského premiéra před komisí, která vyšetřuje okolnosti války v Iráku, mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivana Kottasová.

"Gordon Brown byl v době invaze ministrem financí a druhým nejmocnějším mužem v Británii. Komisi tak bude zajímat, jaký byl jeho vliv na rozhodnutí tehdejšího premiéra Blaira. Vyšetřovatelé se budou ptát na jeho pohled a slet událostí. Sám Brown se k válce v Iráku zatím nevyjadřoval," říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Londýně Ivana Kotasová.

Komise vyslechla již celou řadu svědků, včetně Tonyho Blaira, který prohlásil, že za rozhodnutí jít do války v Iráku po boku Američanů přebírá odpovědnost, ale nelituje jej.

"Komise se také pokusí zjistit, jak to bylo s informací, že Irák disponuje zbraněmi, s jejichž pomocí může na Velkou Británii zaútočit během 45 minut. I proto většina britské společnosti s válkou souhlasila," uvádí Kotasová a dodává:

"Po útoku na Irák ale žádné takové zbraně nebyly nalezeny a objevily se spekulace, že původní informace byly schválně nadnesené."

"Neřekl bych, že výpověď Gorgona Browna, byť je důležitá, mohla přinést nějaký zásadní zvrat do dosavadních výsledků, které slyšení přinesla," uvádí spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slyšení britského premiéra Gordona Browna před vyšetřovací komisí, zkoumající okolnosti invaze do Iráku, mluvil na Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

"Pokud si dobře vzpomínám, tehdy byl Brown mnohem více zticha v porovnání s ostatními britskými politiky. Nepatřil ani k nějakým hlasitým zastáncům invaze do Iráku, ani k jejím kritikům. Myslím, že to vycházelo z tehdejší dohody, podle níž měl Brown v labouristické straně domácí politiku a Tony Blair zahraniční záležitosti," doplňuje Kytka.

Milan Kocourek, Martin Křížek, Marek Matlovič, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme