Britský premiér chce změnit hlasování o zákonech platných v Anglii

Současný legislativní systém není podle britského premiéra Davida Camerona spravedlivý. Chce proto, aby o zákonech platných v Anglii nově rozhodovali jen poslanci zvolení v Anglii. Kritici tvrdí, že by se tak otevřela cesta k vytvoření anglického parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron | Foto: World Economic Forum, zdroj: Flickr, Moritz Hager

„Angličtí poslanci dnes nemůžou rozhodovat o dani z příjmu obyvatel skotského Aberdeenu nebo Edinburghu, ale skotští zákonodárci v Dolní sněmovně určují daňovou sazbu pro lidi v Birminghamu nebo Canterbury,“ popsal současný stav věcí David Cameron.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Cameron by rád změnil hlasování o zákonech v Anglii. Podrobnosti přinesl zvláštní zpravodaj Jiří Hošek

Zvítězí-li v nadcházejících volbách ve Velké Británii Konzervativní strana současného premiéra Davida Camerona, čekají Parlament Spojeného království Velké Británie a Severního Irska velké změny.

O osudu zákonů platných v Anglii by totiž mohli nově rozhodovat jen angličtí poslanci, a nikoli členové Dolní sněmovny zvolení ve skotských okrscích.

Současnou situaci, kdy navíc Skotsko v dohledné době získá další pravomoci, označil Cameron za „ústavní nespravedlnost.“

Konzervativní strana se brání nařčením, že rozdmýchává rozbroje mezi jednotlivými částmi Spojeného království. David Cameron to odmítá: „V žádném případě nepodporujeme anglické nacionalisty, ani neusilujeme o vytvoření anglického parlamentu.“

Podle některých komentátorů je premiérův návrh pokusem, jak nalákat zpět anglické voliče, kteří od konzervativců zběhli k populistické straně UKIP.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme