Sunak je novým britským premiérem. Král Karel III. ho jmenoval a pověřil sestavením kabinetu

Nový britský premiér Rishi Sunak | Foto: Aaron Chown | Zdroj: Reuters

Král Karel III. jmenoval novým britským premiérem Rishiho Sunaka a pověřil ho sestavením kabinetu. Sunak zvítězil ve vnitrostranického klání o post nového lídra Konzervativní strany a jako šéf vlády nahradí Liz Trussovou, která panovníkovi v Buckinghamském paláci předala svou rezignaci. Pro Karla III. bylo jmenování ministerského předsedy premiérou, Trussovou do funkce krátce před svou smrtí uvedla ještě královna Alžběta II.

Londýn (Aktualizováno: 13:26 25. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sunak je už třetím britským ministerským předsedou za poslední dva měsíce. Začátkem září premiérský úřad opustil Boris Johnson, jehož nahradila Trussová. Ta byla premiérkou nejkratší dobu v britské historii. Její rychlý konec v Downing Street způsobily kontroverzní vládní plány na řešení ekonomické krize, které vyvolaly paniku na trzích a pád libry.

„Chci vzdát hold své předchůdkyni Liz Trussové. Nemýlila se, když chtěla zlepšit růst v této zemi. Je to ušlechtilý cíl,“ uvedl Sunak. „Udělala však některé chyby, které se nezrodily ze zlé vůle nebo špatných úmyslů. Právě naopak. Ale přesto to byly chyby. A já jsem byl zvolen vůdcem své strany a vaším premiérem částečně proto, abych je napravil,“ dodal.

Spasitel Sunak? Britské konzervativce může nový premiér sjednotit, soudí novinář

Číst článek

Dvaačtyřicetiletý Sunak se stal v pořadí 57. premiérem Spojeného království a je nejmladším šéfem vlády za posledních 200 let.

Nový premiér uvedl, že jeho hlavní prioritou bude řešení ekonomické krize, kvůli níž mají miliony Britů problémy s placením účtů za potraviny a energie

„Naše země čelí hluboké ekonomické krizi, následky covidu pořád přetrvávají a Putinova válka na Ukrajině destabilizovala ekonomické trhy,“ řekl Sunak krátce po jmenování. „Ekonomickou stabilitu a důvěru postavím do čela agendy této vlády. Bude třeba učinit závažná a obtížná rozhodnutí.“

O složení Sunakova kabinetu se zatím pouze spekuluje; čeká se, že premiér jména členů svého kabinetu oznámí ještě během úterý. Britská média shodně píšou, že své posty si zřejmě udrží ministr financí Jeremy Hunt nebo ministr vnitra Grant Shapps.

Povýšení pravděpodobně čeká Penny Mordauntovou, která až do pondělka se Sunakem soupeřila o podporu konzervativních zákonodárců. Dosud v kabinetu zastávala roli koordinátorky vládní agendy v Dolní sněmovně, nově by mohla usednout do křesla šéfky diplomacie, uvedla stanice Sky News.

Rishi Sunak | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Ve vládě mají šanci být i Suella Bravermanová a Kemi Badenochová, které Sunaka v souboji o místo nového lídra vládní strany podpořily. Vedení některého z resortů podle deníku The Times možná čeká i Dominika Raaba, Michaela Govea nebo Olivera Dowdena.

„Vím, že mám před sebou práci na tom, abych obnovil důvěru po všem, co se stalo. Budu posilovat zdravotnictví, zajišťovat kontrolu hranic, přispívat k lepšímu životnímu prostředí a znovuvybudování ekonomiky po brexitu,“ dodal Sunak.

jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme