Britský premiér se chystá na historickou návštěvu Libye

Britský premiér Tony Blair cestuje do Libye. Má v plánu setkání s jejím vůdcem Muammarem Kaddáfím a chce nabídnout britskou pomoc při výcviku libyjských vojáků. Blair se tak stane prvním ministerským předsedou Velké Británie, který do Libye zavítá od návštěvy Winstona Churchilla za druhé světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Tony Blair | Foto: 10 Downing Street

Premiérova nabídka vojenské pomoci Lybii by mohla zahrnovat výcvik libyjských důstojníků v britské vojenské akademii Sandhurst. Podle zpravodaje BBC je premiérovým záměrem přesvědčit Libyi, že na vlastní obranu nepotřebuje zbraně hromadného ničení.

Blairova cesta je přijímána s nelibostí mezi konzervativní opozicí. Premiér návštěvu rezolutně hájí. Řekl, že nabízí partnerskou ruku Británie těm státům, které se zříkají teroru a zakázaných zbraní hromadného ničení.

Nicméně ihned po potvrzení jeho cestovního záměru konzervativní opozice Tonyho Blaira tvrdě kritizovala. Mluvčí toryů Michael Ancram označil načasování Blairovy cesty tak krátce po madridské bohoslužbě za oběti teroristického útoku za zarážející.

Konzervativci namítají, že Blairova návštěva v Libyi zarmoutí rodiny obětí výbuchu na palubě letadla PanAm nad Lockerbie z roku 1988, při němž zahynulo 270 lidí.

Tripolis v prosinci překvapivě oznámil, že odstupuje od programu vývoje jaderných, biologických a chemických zbraní. K tomuto kroku se odhodlal také díky zprostředkovatelské iniciativě Británie a USA, s nimiž před tím vedl na toto téma devítiměsíční tajná jednání. Rovněž minulý rok pak přijal zodpovědnost za atentát nad Lockerbie.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme