Britský premiér varuje Irák: Diplomacie má své meze

Britský premiér Tony Blair v úterý varoval Irák: pokud budete ignorovat rozhodnutí OSN, bude následovat akce. Hrozbě, kterou představuje režim Saddáma Husajna je třeba čelit a bojovat s ní a ne se jí vyhýbat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair a George Bush | Foto: ČTK/EPA

Podle Blaira by tím, kdo o případné akci rozhodne, měla být Organizace spojených národů."Mělo by být jasné, že pokud bude vůle OSN ignorována, bude následovat akce. Diplomacie funguje. Ale když jednáme s diktátory - a nikdo na světě není horší než Saddám Husajn - musíme jim dát najevo, že za diplomacií je také možnost použití síly", varoval britský premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Blair varuje Irák

Blair zároveň přislíbil, že se nevrhne bezhlavě do války a připomněl roli parlamentu. Apeloval ale na odpůrce vojenských akcí, aby debatovali o argumentech.

Pdle Blaira už mezinárodní sankce, které měly udržet Irák v izolaci a zabránit mu v dalších agresích, přestávají působit. Irák nyní podle jeho informací získává načerno kolem tří miliard dolarů ročně. Co s nimi dělá, není známo, ale Blair předpokládá, že nemalou část věnuje na zbrojení.

Milan Kopp, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme