Britský princ Charles slaví 65 let. Zažádal o státní penzi, peníze věnuje na charitu

Až 110 liber a 15 pencí starobního důchodu týdně může ode dneška pobírat následník britského trůnu, princ Charles. I když to nemá zapotřebí, žádost o penzi skutečně podal a začne ji pobírat. Není to poprvé, co se finanční záležitosti korunního prince dostávají v Británii na přetřes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navštívit vnuka do porodnice St. Mary's přijel dědeček princ Charles a jeho žena Camilla, vévodkyně z Cornwallu | Zdroj: Reuters

Princ Charles má na důchod nárok, protože si platil sociální pojištění během pětileté služby ve vojenském námořnictvu a po roce 1976 si dobrovolně sám přispíval na důchod.

110 liber a 15 pencí je maximální státní penze, na kterou mají nárok Britové, kteří si přispívali na důchod 30 a více let. Že Charles bude pobírat přesně tuto částku, zatím úřady nepotvrdily. Celý svůj důchod odevzdá charitativní organizaci, která podporuje dříve narozené děti.

Nejstaršímu synovi panovníka vydělává na živobytí už od roku 1337 uměle vytvořené vévodství cornwallské, což je dnes řada investic, nemovitostí a pozemků o rozloze skoro 550 kilometrů čtverečních. Loni hospodařilo se ziskem 19 milionů liber, v přepočtu asi 570 milionů korun.

Princ Charles platí daň z příjmu, ale neplatí korporátní daň, protože de iure vévodství není firmou. Na vévodství se nevztahuje ani daň z kapitálových zisků, a tak si hodně lidí myslí, že by Charles měl platit vyšší daně a jeho hospodaření by mělo být pod větším drobnohledem.

Princ Charles je s manželkou Camillou na návštěvě Indie | Foto: Reuters

Celá věc se tak v letošním roce dokonce dostala na půdu Dolní sněmovny. Vlivný výbor pro kontrolu veřejných výdajů se shodl na tom, že by nakládání s princovým majetkem mělo podléhat mnohem přísnější kontrole.

Ministerstvo financí by také mělo hospodaření vévodství cornwallského pravidelně prověřovat, myslí si předsedkyně výboru, labouristka Margaret Hodgeová:

„Jen v loňském roce udělalo vévodství 15 velkých majetkových transakcí, z nichž každá byla v hodnotě nad půl milionu liber. Tyto obchody by měly podléhat pečlivé a veřejné kontrole, což se v těchto případech nestalo. Chceme se ujistit, že se tady hraje na skutečně rovné hrací ploše a že vévodství nemá výhodu oproti jiným komerčním subjektům.“

Dnes je princi Charlesovi 65 let. Zítra ho čeká velká premiéra, svoji matku, panovnici Alžbětu II., bude zastupovat na summitu Britského společenství na Srí Lance.

Princ Charles a princezna Anne v korunovačních šatech na snímku Marcuse Adamse, 23. 7. 1953 | Foto: Royal Collection Trust © 2013 Her Majesty Queen Elizabeth II.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme