Britský princ Harry odchází po deseti letech z armády

Po svém bratrovi, princi Williamovi, odchází z aktivní vojenské služby také další prominentní člen britské královské rodiny, princ Harry. Čtvrtá osoba v linii nástupnictví na trůn odejde z armády v červnu. Co bude dělat dál, prý zatím neví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Harry v červnu po deseti letech opustí armádu | Zdroj: Reuters

Poslední misí pro něj bude měsíční pobyt v Austrálii, pak chce pomáhat zraněným veteránům. Na budoucnost se prý těší, zároveň ale přiznává, že je pro něj odchod z armády těžký. Podle vlastních slov se ale ocitl na křižovatce a hledá novou životní kapitolu.

Všeobecně se soudilo, že právě Harry bude hlavní „spojkou“ královské rodiny s ozbrojenými silami. Dá se říct, že se princ známý svými občasnými výstřelky v uniformě našel. Mnoho pochvalných reakcí mu vynesla podpora nejrůznějších projektů týkajících se válečných veteránů.

Harry – nebo kapitán Harry Wales, jak ho znají ozbrojené síly – byl také patronem sportovních klání válečných invalidů a se skupinou zmrzačených kamarádů z armády došel na severní pól. V těchto aktivitách bude velmi pravděpodobně pokračovat.

Princ Harry při armádním výcviku | Foto: Reuters

Princ Harry je mladším synem korunního prince Charlese a princezny Diany. V roce 2005 absolvoval vojenskou akademii v Sandhurstu. Poté velel průzkumné jednotce v elitní gardě Blues and Royals, v jejíchž barvách odjel v utajení na misi do afghánské provincie Helmand.

Po 10 týdnech ho ale velení stáhlo, protože média Harryho pobyt prozradila a riziko pro prince a jeho spolubojovníky bylo příliš vysoké.

Potom princ prošel leteckým výcvikem; stal se pilotem a operátorem palubních zbraní útočné helikoptéry Apache. V roce 2012 se vrátil do Afghánistánu a absolvoval celý operační turnus, kdy se účastnil bojových misí s cílem vyhledat a zabít bojovníky Talibanu.

Královna Alžběta II. a princ Harry (čtvrtý zprava) při vojenské přehlídce | Foto: Reuters

Náčelník generálního štábu sir Nicholas Carter vysekl princi na televizní stanici BBC poklonu, že toho Harry za 10 let vojenské kariéry dosáhl opravdu hodně.

Služba v armádě má v britské královské rodině dlouhou tradici. Harryho strýc Andrew, vévoda z Yorku, bojoval ve válce o Falklandy v roce 1982, také coby pilot vrtulníku. Manžel královny, princ Philip, pak sloužil za druhé světové války u Královského námořnictva, podílel se na vylodění na Sicílii a bojoval v bitvě u mysu Matapan.

Jiří Hošek, Nikola Bártová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme