Britský sociální systém umožňuje koupit rodinám auto, dovolenou, elektroniku nebo koně

Rodina s jedenácti dětmi a nezaměstnanou matkou si v Británii může navíc dovolit vlastního koně. Právě tento případ v posledních dnech rozkolísal sociální smír ve Velké Británii. O té se říká, že už není tím sociálním rájem, jako tomu bylo před deseti lety. Přesto je v některých případech systém stále více než štědrý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské obchodní řetězce se domluvily na férových cenách

Britské obchodní řetězce se domluvily na férových cenách | Zdroj: Reuters

Heather Frostové je 36 let, má 11 dětí, je nezaměstnaná a žije v hrabství Gloucestershire. S rodinou žije ve dvou oddělených domech a je dva roky na čekací listině na sociální bydlení.

Teď ji městská rada v Tewksbury z peněz daňových poplatníků schválila výstavbu nového bydlení se šesti ložnicemi v hodnotě 400 tisíc liber. A to způsobilo poprask.

„Nikdy jsem neřekla, že mi je současné bydlení malé nebo že se mi nelíbí, ať mi postaví nový domek. Nikdy jsem o novou nemovitost neprosila. Městská rada mi to nabídla. Když teď zažíváme všechen ten humbuk, je to tak padesát na padesát, že nové bydlení odmítnu. Dneska žijeme ve dvou oddělených domech, kdy mám děti tam i tam. Co kdyby v jednom z domů začalo hořet?“ popsala svoji životní situaci v televizi ITV Heather.

Přehrát

00:00 / 00:00

O štědrých britských sociálních dávkách mluvil v Odpoledním Radiožurnálu londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Možná ještě větší haló způsobilo zjištění, že si rodina ze sociálních dávek mohla dovolit koupit koně, jeho ustájení a další náklady.

V Británii se dbá na to, aby stát zajistil rodinám důstojný život. V některých případech sociální služby souhlasí s tím, že stát pořídí rodině, kde jsou dospělí členové bez práce, třeba auto, platí benzin, výjimkou nejsou poukazy na dovolenou.

„Slyšel jsem, že jednou za určité období může rodina odkázaná na sociální dávky požádat o koupi nového nábytku, elektroniky a podobně,“ říká londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Zásadním problémem je nedostatek kontroly. Ve Spojeném království čeká na takzvané sociální bydlení pět milionů lidí.

„Znám případ ze svého okolí, kdy česko-anglický manželský pár využívá sociálního bydlení a úspěšně tají před úřady, že anglický choť má tři nemovitosti, které pronajímá. Jinak se tu ve velkém šidí také na dávkách pro děti. Není výjimkou, že lidé, zpravidla středo a východoevropané, vydávají dokonce cizí děti za svoje,“ dodává zpravodaj.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme