Britský soud osvobodil matku původně odsouzenou za fackování dětí

Britský soud vynesl revoluční verdikt týkající se fyzického trestání dětí. Osvobodil totiž matku, která v létě dostala za občasné fackování svých ratolestí 18měsíční nepodmíněný trest. Podle soudce nebylo její chování o nic horší, než přístup mnoha jiných milujících a starostlivých rodičů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Foto: Stock.xchng

Matce z velšského Cardiffu soud první instance prokázal, že v průběhu sedmi let alespoň čtyřikrát zfackovala dva ze svých dospívajících synů. Děti si na její počínání postěžovaly sociálním pracovníkům.

U soudu vyšlo najevo, že si jeden z potomků obvinění vymyslel, aby se mohl častěji vídat se svým otcem, který rodinu opustil. Jiné fyzické tresty ale podle Daily Telegraphu vypluly na povrch a žena putovala za mříže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Karolína Rezková přiblížila, jak nahlížejí v zahraničí na fyzické trestání dětí

Odvolací soud teď nařídil, aby byla žena okamžitě propuštěna. Soudci konstatovali, že pouze v jednom případě matka způsobila synovi zranění - měl tehdy pohmožděné ucho.

Většina fyzických trestů ale podle soudu nijak nevybočovala z rámce toho, jak ve stresu občas jedná mnoho milujících britských rodičů. Navíc bylo přihlédnuto ke skutečnosti, že matka byla sama obětí domácího násilí.

Výchovné pohlavky jsou zakázány ve 32 zemích světa

Zatímco ve Skotsku jsou fyzické tresty v rodinách zcela zakázány, ve zbytku Spojeného království jsou pohlavky legální, nesmí ale dítěti způsobit zranění. Jedná se ovšem o velmi citlivé téma.

Včerejší anketa na webu konzervativního deníku Daily Telegraph se čtenářů ptala, zda občas dají svým dětem pohlavek. Celkem 89 procent z přibližně 2500 hlasujících připustilo, že tresty k výchově patří.

Podobný názor je jen obtížně představitelný například ve Švédsku, kde jsou fyzické tresty v rodinách zakázány už od roku 1979.

„Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že když jsem před pár lety zvýšila hlas na neposlušnou dceru na dětském hřišti ve Stockholmu, dočkala jsem se spousty nesouhlasných pohledů. A plácnout dítě přes zadek by si tam asi nikdo nedovolil,“ potvrzuje redaktorka Karolína Rezková.

Zákony, které rodičům zakazují bít děti, platí ve 32 státech světa včetně Německa, Maďarska nebo Polska.

Jiří Hošek, Karolína Rezková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme