Britský soud uznal tři muslimy vinnými z teroristického spiknutí

Tři britští muslimové byli shledáni vinnými z rozsáhlého teroristického spiknutí. Jeho cílem měly být vraždy vykonané prostřednictvím podomácku vyrobených výbušnin. Po odhalení této skupiny byla na letištích v Británii zavedena přísná omezení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Miroslav Panuška

Porota shledala tři muslimy vinnými ze spiknutí k vraždám neznámých osob pomocí tekutých výbušnin vydávaných za neškodné nápoje. Ahmed Ali, Assad Sarvar a Tanvir Hussein byli obžalováni z plánování výbuchů v elektrárnách, rafineriích ropy a na letištích se záměrem způsobit maximální krveprolití.

Výbušniny hodlali ukrýt v půllitrových lahvích po populárních nápojích naplněných peroxidem vodíku. Po odhalení jejich spiknutí v srpnu 2006 byla na letištích zavedena přísná omezení, která jsou stále v platnosti.

Porotě se však nezdařilo rozhodnout o vině v bodu obžaloby, zda tito tři muži a pět jejich společníků, hodlali vyhodit do povětří letadla během letu přes Atlantik. Prokuratura proto zváží možnost nového přelíčení. Rozsudky nad usvědčenou trojicí budou vyneseny později.

První osobou, odsouzenou podle protiteroristického zákona z roku 2006, byl britský muslim Sohail Qureshi, povoláním zubař, pracující ve východním Londýně. Byl odsouzen na čtyři a půl roku vězení za přípravu terorismu.

Milan Kocourek, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme