Britský tisk kritizuje Společnou zemědělskou politiku EU

Zrušení evropské zemědělské politiky jako řešení chudoby v rozvojových zemích, vypovězení války židovským osadníkům a slovenský školní rok byl plný studentských nepokojů - těmto tématům se věnuje dnešní zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělské stroje

Zemědělské stroje | Foto: Jan Rosenauer

Prvním stránkám britských deníků vévodí spor o Společnou zemědělskou politiku Evropské unie. Píše o něm také list The Independent. Velká Británie se snaží dosáhnout úplného zrušení Společné zemědělské politiky a zároveň viní Evropu z pokrytectví. Tím, že unie poskytuje dotace, znemožňuje podle ní chudým zemím spravedlivý přístup na evropské trhy, píše se v listu. Britská vláda postupně zesiluje útok.

Nejdříve vyjádřili svůj nesouhlas se subvencemi ministři. Premiér Tony Blair šel pak ještě dále, když navrhnul vzdát se slevy na příspěvku do rozpočtu unie, jestliže Společná zemědělská politika bude zrušena. Nejsilnější slova ale přišla od ministra financí Gorgona Browna. Ten spojil reformu evropského zemědělství s plánem zastavit chudobu v Africe, což je hlavní téma summitu G8, který proběhne příští týden. Podle Browna jsou to právě evropské subvence, které brání farmářům v rozvojových zemích vymanit se z chudoby, dodává britský list The Independent.

Mohou íránské volby a zvolení Mahmúda Ahmadínedžáda prezidentem znamenat destabilizaci současné mezinárodní situace? To je otázka, kterou si stále kladou mnozí experti. I ve Francii, kde jsou v podobných případech názory většinou opatrné, převládá pocit, že svět rozhodně není bezpečnější. Z tamních novin cituje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd: Francouzský tisk o prezidentských volbách v Íránu

Stáhnout osadníky z pásma Gazy je jako vypovědět jim válku, domnívá se komentátor izraelského deníku Haaretz. V posledních letech se izraelská vláda snažila vymyslet, jak nazvat palestinské teroristické útoky, a rozhodla se nepoužívat slovo "válka". Toto rozhodnutí je ale míněno spíše jako snaha zachovat si určitý dojem v očích ostatního světa. V případě zásahů proti Židům z pásma Gazy by už terminologie takovým problémem nemusela být, uvažuje list Haaretz.

Jestliže důležití a ve světě známí izraelští předáci vykreslí židovské osadníky v těch nejhorších barvách, bude se nakonec vyhlášení války Židům ve světě aplaudovat. Ti, kteří brojí proti osadníkům, nejsou přitom vůbec násilníky z okraje společnosti. Naopak je mezi nimi možné nalézt vážené zástupce politického, mediálního, akademického a vojenského světa, odkud v posledních dnech dokonce zaznělo přirovnání židovské čepičky k nacistické svastice, komentuje situaci v pásmu Gazy izraelský list Haaretz.

Na dnešní den se netěší školáčci pouze u nás, vysvědčení se budou rozdávat také na Slovensku. Učitelé tu podle slovenského deníku Pravda rozdají na tří tisících čtyřech stech základních a středních školách více než 900 tisíc vysvědčení. Tento školní rok ale provázely největší studentské nepokoje od sametové revoluce, všímá si list. Dvě vlny odporu středoškoláků vyvolala nová maturita, proti které studenti protestovali v říjnu.

Nepřipravenost závěrečné zkoušky a také všeobecná povinnost maturovat z cizího jazyka, to byly hlavní nedostatky, které studenty pobouřily. Ještě větší vlna protestů se převalila v dubnu, kdy zkoušku z matematiky muselo kvůli chybě opakovat téměř tři tisíce maturantů. Do rukou se totiž některým z nich dostala písemka přímo i s výsledky. Vysokoškoláci v tomto školním roce také protestovali, a to celkem třikrát. Pokaždé byl důvodem pro jejich nespokojenost záměr částečně zpoplatnit studium na vysokých školách., připomíná slovenský deník Pravda.

Eliška Pastuszková, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme