Britský tisk radí premiéru Blairovi

Dnešní britské listy se v redakčních komentářích věnují výsledkům čtvrtečních parlamentních voleb, ve kterých zvítězili již potřetí v řadě labouristé Tonyho Blaira, avšak s radikálně omezenou většinou v parlamentě. Například podle autora redakčního článku listu The Independent by měl být zaveden volební systém poměrného zastoupení. A dále píše, že nová vláda Tonyho Blaira je snahou premiéra obnovit si poničenou autoritu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek zjistil, že i bulvární listy mohou mít pro Tonyho Blaira a jeho vládu zajímavé rady.

Takovým příkladem je dnes list Sun, který na straně tři obvykle přináší fotografii polosvlečené dívky - je tomu tak i dnes, a tak se čtenář případně čtenářka dozvídá, že osmadvacetiletá brunetka Abi sama sebe prý nazývá sexpertkou. Ale redakční článek v listě Sun, který ve volební kampani podporoval Blairovy labouristy, se týká výsledků voleb bez sexuálních narážek.

Jeho autor úvodem cituje slova Tonyho Blaira při děkovném projevu k labouristickým aktivistům: "Myslím si, že dobře vím, co Britové očekávají od vlády," a pokračuje: Před dvěma týdny list Sun argumentoval, že Blair si zasluhuje ještě jednu šanci. Ale musí dát leccos do pořádku ještě před tím, než předá žezlo ministrovi financí Gordonu Brownovi. Řešením není nic jiného než opravdová reforma financování a řízení veřejných služeb.

S tím, jak stát se rozmáhá a spotřebovává čím dál tím víc bohatství státu, hrozí nám nebezpečí, že pozoruhodný hospodářský pokrok, jehož jsme dosáhli v posledních 25 letech, bude zničen. Blair musí zajistit soutěživé podnikatelské hospodářství s menším počtem omezujících pravidel a s nižšími daněmi. Avšak to bude k ničemu, jestliže peníze, které Británie vydělává, se promrhají na nezreformovaných veřejných službách, dodává autor redakčního článku v listě Sun.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme