Britský tisk referuje o zastavení ratifikace euroústavy

USA a Severní Korea hledají ztracený dialog. Dopravní akce Jestřáb probíhá teprve druhý den, už teď si ji policisté pochvalují. Kreml chce vytvořit obdobu americké zpravodajské televize CNN. To jsou některá z témat dnešního výběru ze zahraničního tisku. Britské noviny se věnují hlavně zastavení ratifikace euroústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Redakční články britských listů se věnují především včerejšímu oznámení Ministra zahraničí Jacka Strawa o suspendování ratifikačního procesu nové evropské ústavy ve Velké Británii. Z tisku vybíral spolupracovník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: Britský tisk o přerušení ratifikace euroústavy

Severní Korea a Spojené státy znovu hledají dialog, myslí si americký deník USA Today o včerejší schůzce představitelů obou zemí v New Yorku. Schůzka byla iniciována ze strany Severní Koreje, ta je podle svých diplomatů připravená pokračovat v trojstranných rozhovorech s Čínou a USA o zastavení jaderných programů. Jenže v tom je právě ten háček, dodává deník.

Zatímco Severní Korea je ochotna otevřít rozhovory jen za přítomnosti Američanů a Číňanů, Amerika chce, aby se jednání zúčastnilo ještě Japonsko a Jižní Korea. Včerejší schůzka každopádně ukazuje, že loňská krize mezi USA a Severní Koreou je pomalu zažehnána. Diplomaté doufají, že vícestranné rozhovory budou zahájeny do konce srpna, konstatuje USA Today.

Od včerejška až do neděle hlídkují dopravní policisté na silnicích v Česku, Polsku, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku a na Slovensku a kontrolují řidiče. O nejrozsáhlejší dopravní bezpečnostní akci ve střední Evropě už více z rakouského listu Die Presse: Akce Jestřáb si došlápla na dopravní hříšníky, píše deník. Policisté kontrolují rychlost, telefonování za jízdy, alkohol v krvi i používání bezpečnostních pásů. Od čtvrtka budou kontroly probíhat dokonce i v noci. V akci Jestřáb však nejde jen o pokutování nedbalých řidičů, připomíná rakouský list.

Díky vzájemné spolupráci mohou zúčastněné země navzájem porovnat svá dopravní opatření a zlepšit je. Jestřáb probíhá teprve druhý den, ale už teď si rakouští policisté i politici jeho výsledky pochvalují a plánují v budoucích letech podobné akce. Například v červenci, kdy by se mělo připojit i Rumunsko a Bulharsko, dodává rakouská Die Presse.

Ruská státní televize má ambiciózní plán, píše dnes list Moscow Times. Kreml plánuje spuštění satelitního televizního kanálu, který by vysílal 24hodinové zpravodajství v angličtině. Kanál by se měl jmenovat Russia Today a měl by vysílat do Evropy, Spojených států i Asie. V záři by měl být spuštěn. Podle deníku stojí za vznikem televize dva poradci prezidenta Putina mediální poradce Michail Lesin a bývalý tiskový mluvčí Alexej Gromov.

Ti často kritizovali pohled západních médií na Rusko a usilovali o vytvoření "protiváhy", tedy jakési obdoby americké CNN, která by ruskou politiku lépe interpretovala. Mediální odborníci informace o novém kremelském projektu přivítali se smíšenými pocity, pokračuje ruský list. Pokud by kanál poskytoval nezávislé zpravodajství, byl by to podle analytiků skvělý projekt. Ovšem má-li sloužit pouze kremelské propagandě, je to jen plýtvání peněz, uzavírá ruský deník The Moscow Times.

Slováci dnes oslavují první den daňové svobody. Je to svátek pomyslný, znamená, že od dnešního dne nevydělávají na stát, ale jen na sebe. Letos přišel den daňové svobody o čtyři dny později než loni, připomíná slovenský list SME. Je to hlavně kvůli tomu, že výdaje veřejného sektoru rostou rychleji než celá ekonomika.

Podle vlády však má Slovensko jeden z nejlepších daňových systémů, jen je třeba ohlídat růst veřejných výdajů. Oproti České republice je na tom Slovensko lépe, dodává slovenský list tam si dne daňové svobody užijí až za týden, 18. června, a loni se oproti Slovensku opozdili dokonce o dva týdny, konstatuje slovenský deník SME.

Robert Mikoláš, Milan Kocourek, Zuzana Boleslavová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme