Britský tisk: Sparta slavný Manchester přestřílela

Sparta přestřílela Manchester, hlásá titulek reportáže britského Guardianu z včerejšího zápasu Ligy mistrů, ve kterém Sparta uhrála s "Reds" bezbrankovou remízu. I britští komentátoři přiznávají, že český tým byl kvalitním a nebezpečným soupeřem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Fergusonův tým je stále neporažený, ale to by nás nemělo uklidňovat, píše britský list. Naopak Manchester včera totálně propadl v počtu střel na branku. Až v třiaosmdesáté minutě zachránil tuto nelichotivou statistiku Ronaldo, jinak fanoušci skandující v ochozech slova "útok, útok, útok" museli spíše přihlížet, jak útočí druhá strana, stěžuje si Guardian.

Český tým byl včera aktivnější a Manchester si mohl jenom oddechnout, že české šance neskončily v síti, pokračuje Guardian a jako příklad zmiňuje břevno Jiřího Homoly před koncem prvního poločasu. Včerejšek patřil více Sparťanům než favoritům, a Manchester by měl do příštího zápasu natrénovat ofenzivní hru, soudí britský Guardian.

Slovenský deník Sme přináší nové informace k případu bratislavské pošty, kterou nedávno někdo zamořil bojovým plynem. Útoky na bratislavském sídlišti Petržalka má zřejmě na svědomí nezaměstnaný muž, který na tomto sídlišti bydlí. Podle policistů se nejednalo o bojový plyn, ale o obyčejný slzný plyn, uvádí slovenský list.

Šestadvacetiletý muž, v minulosti soudně trestaný pro drogové delikty, se už k prvnímu útoku přiznal. Policie ho obviňuje i z toho druhého. A proč na poštu zaútočil? Před třemi týdny, kdy k útoku došlo, prodával jako obvykle lidem stojícím ve frontě na poště napodobeniny značkových voňavek, uvádí slovenský list.

Dva lidé se na něho obořili, aby jim dal pokoj. To ho prý rozzlobilo a tak šel domů pro slzný plyn a rozprášil ho v prostorách, kde byly umístěny P.O. boxy. Za tři dny zaútočil znovu, tentokrát ve vedlejší bance. Výtržníkovi hrozí mírnější trest než původně, protože při útoku nepoužil bojový plyn. I tak si může odsedět dva roky, dodává slovenský deník SME.

Už sedmým dnem pokračují v Německu protesty proti propouštění z automobilky Opel, informuje německý deník Süddeutsche Zeitung. Dopoledne chtějí organizátoři rozhodnout, zda bude nelegální stávka pokračovat. Za její ukončení budou požadovat více zaměstnanců na linkové provozy. Proti snižování pracovních míst v General Motors protestuje už přes padesát tisíc lidí po celé Evropě, divoká stávka ochromila výrobu v oblasti Rüsselsheimu a belgických Antverp, pokračuje německý list.

Masové protesty ukázaly, že systém paritního spolurozhodování v podnicích je zastaralý a nevhodný, domnívá se německý deník. V žádné jiné evropské zemi nejsou práva zaměstnaneckých odborů tak široká. Ve většině zemí nejsou zástupci zaměstnanců na grémiích vedení podniku vůbec přítomni. Zahraniční investoři tak v Německu narážejí na pozůstatek socialistické tradice. A výsledek teď vidíme na vlastní oči, konstatuje německý list Süddeutsche Zeitung.

Nad současnou situací v Iráku se zamýšlí celoarabský irácký deník Az-Zamán. Tento ve světě respektovaný list soudí, že nejprve by mělo v Iráku dojít k národnímu usmíření. A to dřív než se budou řešit všechny etapy přeměn v zemi.

Národní usmíření jako první krok požadovala většina intelektuálů a mnoho politiků. Ti, kteří to prosazovali, byli pomalí, a tak zemi prosákl strach a zmizela integrita. Někteří politici navrhli, aby se voleb a politického života zúčastnili také noví nositelé baasistické ideologie, tedy těch myšlenek, které bývalý režim pokřivil. Dodnes je nositelem této ideje předák Demokratické strany Kurdistánu Masúd Barzání. Bohužel převládající oficiální stanoviska to odmítají.

Nedávno jsme slyšeli, že kolem třiceti iráckých měst by mohlo být vyňato z procesu voleb kvůli nestabilitě. Ale kdo má právo těmto statisícům lidí upřít právo volit. Anebo čtyřem milionům Iráčanů v zahraničí. A nakonec poslední zkušenosti ukazují, že ne pouhá síla, ale především vyjednávaní a dohody mohou přinést klid a národní usmíření, uzavírá celoarabský deník Az-Zamán.

Severské země volají po snížení nezávazných limitů Evropské unie na dovoz alkoholu pro vlastní spotřebu. Jak píše ve svém dnešním vydání finský deník Helsingin Sanomat, seveřanům se nelíbí, že po rozšíření evropského společenství se zvýšilo množství alkoholu dováženého ze zemí s nižšími spotřebními daněmi.

Ministři zdravotnictví proto navrhují snížit limit dováženého alkoholu na polovinu a z dosud nezávazné kvóty udělat závazné nařízení. Limit by nebyl povinný pro všechny země Evropské unie, vysvětluje finský list, jen pro ty, které by si to přály.

Důvodů je několik. Jedním z nich je odlišný přístup severských zemí k alkoholu. Zatímco pro ostatní členy Evropské Unie je spíše obchodní komoditou, seveřané více vnímají negativní stránky alkoholu, například jeho dopady na zdraví obyvatel. Proto jsou daně na alkohol mnohem vyšší než ve zbytku Evropy.

Rozšířením Evropské unie se ale na severu rozproudila tzv. alkoholová turistika. Nízké ceny v Estonsku přinutily Finsko snížit jeho cenu, k tomu samému donutilo Německo svého dánského souseda. Tento lavinový efekt se pak šíří do dalších severských zemí a ty teď volají po společné strategii, jak se tomu bránit, konstatuje finský list Helsingin Sanomat.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme