Britský vědecký atašé: Ostrovní vědci si brexit nepřáli, ve spolupráci chtějí pokračovat

Velká Británie i Evropská unie mají zájem na tom, aby i po brexitu pokračovala jejich vědecká spolupráce. Českému rozhlasu Plus to řekl britský vědecký atašé v Česku Otakar Fojt. Připomněl také, že právě kvůli mezinárodní spolupráci usilovala většina ostrovních vědců o setrvání v osmadvacítce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkumavky se vzorky. Ilustrační foto

Zkumavky se vzorky. Ilustrační foto | Foto: Stock.xchng, User: Daino 16

„Je spousta vědeckých oborů a spousta infrastruktur, které jsou na planetě jedinečné, ať už je to European Southern Observatory, CERN, European Spallation Source. Něco takového nemůže provozovat sebebohatší jednotlivá země,“ řekl Otakar Fojt.

Britská věda podle něj zůstává i po rozhodnutí o brexitu otevřená a bude spolupracovat se všemi partnery v Evropě i ve světě. Mezi nimi je i 600 vědeckých týmů v České republice.

Jestli země bude po pro mladé vědce po odchodu z Unie atraktivnější, si netroufl odhadovat.

„Británie má opravdu špičkovou vědu a na prostředky investované do výzkumu je počet vysoce citovaných, impaktovaných publikací mnohem vyšší, než mají i Spojené státy, Japonsko nebo Jižní Korea,“ upozornil Otakar Fojt.

„Přitažlivost držitelů Nobelových cen, expertů, vědců, kteří mají citační indexy v řádu desetitisíců, je pro každého mladého vědce magnetem,“ dodal.

Celý rozhovor s britským vědeckým atašé v České republice Otakarem Fojtem si můžete poslechnout v úterním Magazínu Leonardo po půl třetí na Českém rozhlase Plus.

Jiří Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme