Britský vicepremiér se postavil za Palestince ve sporu o židovské osady

Britský vicepremiér a šéf koaličních liberálních demokratů Nick Clegg obvinil Izrael, že se dopouští „záměrného vandalismu“ a ohrožuje mírová jednání, když pokračuje s výstavbou osad na západním břehu Jordánu. Prohlásil to po londýnském jednání s předsedou palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmud Abbas jednal v Londýně i s premiérem Davidem Cameronem

Mahmud Abbas jednal v Londýně i s premiérem Davidem Cameronem | Zdroj: Reuters

V Evropě probíhají intenzivní jednání o situaci na Blízkém východě. Na evropském turné jsou představitelé obou stran letitého konfliktu v regionu – Abbás zamířil z Londýna do Berlína, kde se má setkat s prezidentem Wulffem, izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes vede rozhovory v Nizozemsku.

„Ten výrok zní ostře, ale na druhou stranu říká pouze to, že Velká Británie kritizuje výstavbu židovských osad na západním břehu Jordánu. To není zase tak nic nového, takže jde spíše o ostřejší jazyk, jaký Nick Clegg zvolil. Chtěl tím patrně naznačit, že má pocit, že pokračující výstavba může definitivně ohrozit mírový proces,“ domnívá se hlavní analytička Pražského institutu bezpečnostních studií a odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová.

Požadavek na zastavení výstavby osad je podmínkou Palestinců pro obnovení přímých mírových rozhovorů, je ale zároveň také jejich překážkou. Vznesli ho až po americkém prezidentovi, který pak od svého výroku couvl. Izrael chce totiž jednat jen v tom případě, že nebudou kladeny žádné požadavky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová komentuje výrok britského vicepremiéra Nicka Clegga ve Světě o desáté

Vyjádření britského vicepremiéra tak lze podle Kalhousové považovat za přímé vyjádření podpory palestinské straně jen částečně.

Izrael nevyloučil útok na Írán

Diplomaty světových velmocí paralelně zaměstnává i íránský jaderný program a nové informace o tom, že Izrael by údajně mohl připravovat variantu vojenského útoku na Írán.

„Izrael se cítí velmi ohrožen íránským jaderným programem, ale je otázka, jestli to znamená, že a jestli už je připraven zaútočit. V tuto chvíli jde o stupňování tlaku na Írán, a to ze strany všech západních států,“ hodnotí Kalhousová.

„Ale je fakt, že kdykoli se Izrael cítil bezprostředně ohrožen, byl připraven k vojenským nástrojům sáhnout a to je potřeba brát v potaz,“ upozorňuje.

Írán v minulých dnech obvinil Izrael a Spojené státy ze zavraždění vědce Mostafy Ahmadí-Roušana, který byl zapojen do projektu obohacování uranu v Natanze. V obecné rovině Izrael sabotáže íránského jaderného programu nevylučuje.

Napětí mezi oběma státy řeší také USA, ve čtvrtek kvůli tomu mluvil telefonicky prezident Barack Obama s Benjaminem Netanjahuem. Američtí představitelé opakovaně soukromě varovali izraelské představitele před útokem na Írán. Dnes izraelský ministr obrany Ehud Barack označil rozhodnutí o případném útoku na Írán za velmi vzdálené.

Americká armáda se údajně připravuje na případné reakce na izraelský útok, včetně možnosti, že by proíránské šíitské milice v Iráku napadly americké velvyslanectví v Bagdádu. Do oblasti Perského zálivu přesunula i druhou letadlovou loď.

Patricie Polanská, Lucie Maňourová, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme