Britským zdravotnictvím otřásá skandál, vinou špatné péče zemřelo přes tisíc lidí

Až 1200 lidí zemřelo v britské Staffordské nemocnici kvůli špatné péči v posledních letech. Případ podle britského tisku odhalil katastrofální stav veřejného zdravotnictví a premiér David Cameron proto nařídil vyšetřování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice ve Staffordu, kde kvůli špatné péči zemřely stovky pacientů

Nemocnice ve Staffordu, kde kvůli špatné péči zemřely stovky pacientů | Zdroj: Reuters

Hladoví, žíznící a špinaví pacienti, netečný personál, nerespektování základních lékařských a etických pravidel. Tak popsala zpráva situaci ve Staffordské nemocnici, kterou spravuje Národní zdravotní služba.

Zpráva uvádí, že od ledna 2005 až do března roku 2009 zemřelo v nemocnici zcela zbytečně 400 až 1200 pacientů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skandál, který otřásá britským zdravotnictvím, přiblížil ve Stalo se dnes tamní spolupracovník ČRo Milan Kocourek

Vyšetřovatelé státní zdravotní služby vyslechli více než 160 svědků, celkem bylo komisi postoupeno přes milion stránek písemných podání.

Premiér David Cameron v parlamentu citoval ze zprávy, že pacienti měli takovou žízeň, že pili vodu ze špinavých váz pro květiny. Dokument pak označil za ohavný seznam klinických a manažerských selhání. Všem rodinám postižených pacientů se omluvil.

Příběh otřesného a zbytečného utrpení stovek lidí

Hlavní autor zprávy Robert Francis uvedl, že ve staffordské nemocnici jde o příběh otřesného a zbytečného utrpení stovek lidí systémem, který ignoroval varovné příznaky a postavil sobeckost firmy a kontrolu nákladů nad zájmy pacientů.

„Starší pacienti byli často nemytí, nedostávali najíst ani napít. Byli zbaveni důstojnosti a respektu,“ uvedl. Léky byly předepisovány, ale nepodávaly se. Vládl tam systém, který umlčoval ty, kteří na nedostatky upozorňovali.

Resortní ministr Jeremy Hunt to značil za skandál a nejhorší zklamání v historii veřejného zdravotnictví. Pozůstalí požadují potrestání viníků, premiér David Cameron proto navrhl přísná opatření: za laxní přístup mají být příště lékaři a sestry trestně odpovědní.

Tím ale skandál zřejmě nekončí. List The Independent zaznamenal neobvykle vysokou úmrtnost v dalších pěti velkých veřejných nemocnicích. Také premiér Cameron řekl, že nelze s jistotou říci, že selhání péče se omezilo jen na jednu nemocnici.

Stanice BBC navíc upozornila, že se množí případy starých lidí, kteří umírají bez jakékoli pomoci.

Martin Dorazín, Helena Šulcová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme