Britští archeologové zřejmě našli mumii Nefertiijti

Tým britských egyptologů oznámil, že zřejmě identifikoval mumii slavné staroegyptské královny Nefertiijti, která byla ženou a spoluvládkyní heretického vladaře Achnatona a nevlastní matkou známého faraóna Tutanchámona. Mumie, která zřejmě patří Nefertiijti, byla nalezena v tajné komnatě v hrobě KV35 v Údolí králů v Luxoru, uvedla vedoucí týmu Joann Fletcherová. Podoba Nefertiijti je známa ze slavné vápencové busty, která je nyní v Egyptologickém muzeu v Berlíně. Královna považována za jednu z nejmocnějších a nejkrásnějších žen starého Egypta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

královna Nefertiti

Její hrobka byla nalezena poblíž hrobky Tutanchámona, který vládl v Egyptě ve 14. století před naším letopočtem. I když můžeme její identitu určit jen jako "velmi pravděpodobnou", tato zjištění budou mít pro egyptologii rozsáhlé důsledky, řekla Fletcherová v prohlášení, které vydala americká kabelová televize Discovery.

Pokud se tento objev potvrdí, bude to jeden z největších archeologických objevů od roku 1922, kdy byla objevena nevyloupená Tutanchámonova hrobka, uvedla Discovery, která výpravu britských egyptologů financovala.

Egyptští odborníci později nález zpochybnili. Generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky uvedl, že jde o pouhou teorii a chybí důkaz. Navíc prý z rentgenového snímku vyplývá, že mumifikovaná žena měla 16 let, zatímco Nefertiijti zemřela podle všeho až po třicítce. V případě Nefertiijti prý nepomůže ani zkouška DNA, která jindy aspoň prokáže příslušnost k určité rodině.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme