Britští chirurgové vyzývají k zákazu inzerce plastických operací

Britská asociace operatérů - specialistů na estetickou chirurgii vyzývá k zákazu inzerce plastických operací. Chtějí tak napravit pověst a reformovat obor plastických operací, pošramocenou skandálem s prsními implantáty francouzské firmy PIP. Implantáty této firmy byly zakázány v roce 2010, když vyšlo najevo, že firma při jejich výrobě používala silikony pro průmyslové využití.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vadné implantáty má 2000 českých žen

Vadné implantáty má 2000 českých žen | Zdroj: Reuters

Asociace chirurgů, kteří provozují estetické operace, si stěžují na ‚kovbojský trh‘. Podle nich se inzerují nabídky zvláštních operačních kupónů, například na různé úkony a slevy. Jeden ze členů asociace označil inzeráty za odporné a neetické.

Předseda asociace uvedl, že neustále informují veřejnost o agresivním marketingu, jehož triky jsou nejen trivializované, ale může docházet k ohrožení zdraví pacientů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákazu inzerce plastických operací v Británii mluvil ve Světě o třetí spolupracovník ČRo Milan Kocourek

Asociace specialistů na plastickou chirurgii si stěžuje na regulaci celého oboru plastických operací, která je podle nich naprosto laxní. V Británii neexistuje celostátní registrace plastických operací. Před několika lety byl registr provozovatelů zrušen.

Operatéři předkládají vládě návrh, který obsahuje šest bodů. Mezi nimi je kromě zákazu inzerce plastických operací i obnovení povinné registrace všech operatérů v oboru estetické medicíny a laserové technologie a povinný audit.

Britské ženy nemají automatický nárok na odstranění a výměnu prsních implantátů. Britský ministr zdravotnictví Andrew Lansley říká, že státní zdravotní služba v Británii nenabízí výměnu implantátů zdarma jako prevenci. Ale v případě komplikací nebo onemocnění v důsledku vadného implantátu jsou veškeré zákroky ve státním zdravotnictví zdarma.

Lansley zároveň vyzval soukromé kliniky, které implantáty ženám naperovaly, aby je také v případě potřeby zdarma vyměnily. Podle něj mají tyto firmy mravní odpovědnost za ženy, u kterých nastanou komplikace, aby implantáty odstranily.

Několik soukromých klinik se ale už vyjádřilo, že implantáty zdarma vyměňovat nebudou.

V Británii si implantáty pořídilo na 30 tisíc žen, ve Francii 40 tisíc, v České republice zhruba dva tisíce žen.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme