Britští exministři chtěli lobbovat za soukromou firmu, nabízeli vliv a kontakty

Nad další politickou kariérou bývalých britských ministrů zahraničí Jacka Strawa a Malcolma Rifkinda se nyní vznáší otazník. Oba poslance natočili novináři, jak jsou za úplatu ochotní použít svůj politický vliv a kontakty ve prospěch fiktivní čínské firmy. Exministři jakékoli provinění popírají, oba už ale mají až do odvolání pozastavené členství ve svých poslaneckých klubech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský exministr zahraničí Straw nabízel za úplatu politické lobbování pro soukromou firmu

Britský exministr zahraničí Straw nabízel za úplatu politické lobbování pro soukromou firmu | Zdroj: Reuters

„Když mám proslov nebo podobně, tak si za den účtuji 5000 liber,“ prohlásil labouristický exministr zahraničí Jack Straw na záznamu, který tajně pořídili novináři listu Daily Telegraph a televize Channel 4.

Vydávali se za představitele fiktivní čínské společnosti se sídlem v Hongkongu, která hledá špičkové britské politiky coby své poradce. Podle Channel 4 oslovili celkem 12 členů Dolní sněmovny. Šest z nich vůbec neodpovědělo, další odvětil, že jeho kontakty nejsou na prodej.

Přehrát

00:00 / 00:00

Británie řeší nový politický skandál. Novináři natočili dva poslance, jak jsou připraveni za vysoký obnos lobbovat pro soukromou firmu

Jack Straw, někdejší labouristický ministr vnitra a zahraničí ve vládách Tonyho Blaira, byl podstatně méně opatrný. Před novináři se chlubil i tím, že v minulosti pracoval za 60 tisíc liber ročně pro jeden soukromý subjekt a svým vlivem dosáhl změny jedné unijní legislativy.

Dokonce prý o změně zákonů přesvědčil bývalého ukrajinského premiéra Mykolu Azarova. Svou denní taxu Straw stanovil na 5000 liber. Malcolm Rifkind, který předsedá důležitému sněmovnímu výboru pro zpravodajské služby, si řekl o 5000 až 8000 liber za půl dne práce. Nabídl, že dokáže zajistit přístup k britským velvyslancům kdekoli na světě.

Poslanci Dolní sněmovny nesmějí hlasovat za úplatu, mohou ale mít další zaměstnání a pracovat jako konzultanti nebo poradci. Takovou činnost musí samozřejmě deklarovat a zdanit. Mluvit o politické korupci se tedy nejspíš nedá. Straw s Rifkindem tvrdí, že se žádné nepravosti nedopustili.

Změna pravidel pro komerční aktivity zákonodárců?

„Dodržel jsem nejen literu parlamentních pravidel, ale také jejich ducha. Pracovní interview s touto falešnou společností navíc nemělo nic společného s mojí prací poslance. Bavili jsme se o tom, jestli pro ně budu pracovat, až skončím s politikou,“ hájil se Straw.

Už dříve navíc oznámil, že po 36 letech v Dolní sněmovně končí a že se už o další mandát za volební okres Blackburn ucházet nebude.

Oba poslanci případ oznámili orgánu pro dodržování parlamentních standardů. Straw pak na vlastní žádost dočasně pozastavil členství v poslaneckém klubu opozičních labouristů.

Na aféru už reagovali předsedové obou největších stran. Labourista Ed Miliband se chystá navrhnout zákaz druhých zaměstnání poslanců. Zákonodárci by si podle něj směli vydělávat vedlejší činností maximálně 10 až 15 procent svých poslaneckých platů.

David Cameron si umí rovněž představit jisté omezení, myslí si ale, že na práci a zkušenostech poslanců mimo Dolní sněmovnu není principiálně nic špatného.

Jiří Hošek, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme