Britští fotbaloví fanoušci budou blíže svým oblíbeným klubům

Fanoušci britských fotbalových klubů by měli mít možnost výrazněji ovlivňovat způsob, jakým jsou kluby řízeny. Britský deník Guardian píše, že britská vláda už řadu týdnů v tichosti pracuje na návrhu příslušných opatření a už brzy by je prý měla zveřejnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalista liverpoolského fotbalového klubu, Fernando Tores

Fotbalista liverpoolského fotbalového klubu, Fernando Tores | Zdroj: ČTK

Zatím jsou známy jen hrubé obrysy nového vládního návrhu. Kabinet podle zpravodajů mimo jiné navrhne, aby fanoušci měli předkupní právo na nákup svého klubu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Kytka popisuje nový návrh zákona o vlastnictví fotbalových klubů.

Jedna z verzí návrhu počítá s tím, že současní majitelé klubů budou muset nabídnout k odkupu 25 procent akcií fanouškům. Druhá verze pak nabídne fanouškům předkupní právo na převzetí celého klubu.

"Modely vlastnictví fotbalových klubů v Evropě i ve světě jsou velice rozmanité," říká zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka a dodává:

"Ten v Británii je jedním z nejliberálnějších, takže pokud do něj vláda citlivým způsobem vstoupí a pokusí se ho regulovat ve prospěch hry a fanoušků, tak si myslím, že by to mělo vést k ostrému sporu s řídícími orgány světového fotbalu."

Proč vláda navrhuje ?

Okolností, proč se britská vláda tématem prodeje fotbalových klubů, bude více. Nejvíce v tom ale zřejmě hrají svou roli volby a snaha premiéra Gordona Browna 'blýsknout' se před voliči.

Vážným problémem je také využívání akcií klubu jako bankovní jistinu, na kterou si majitelé klubů berou půjčky. Když se pak ocitnou v potížích, neúměrně zdražují vstupenky na zápas, či jsou kluby rovnou předávány pod nucenou správu.

Ivan Kytka, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme