Britští instruktoři cvičí na Ukrajině tamní vojáky pro boj s povstalci

Cvičit ukrajinskou armádu pro boj s proruskými povstalci pomáhá od tohoto týdne 35 britských instruktorů. Jejich počet by se podle premiéra Davida Camerona měl následně zvýšit až na 75. Spojené království je první západní zemí, která pomáhá s výcvikem ukrajinských vojáků od vypuknutí konfliktu na východě země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci poblíž Debalceva

Ukrajinští vojáci poblíž Debalceva | Zdroj: Reuters

Britští instruktoři by měli působit v ukrajinském městě Mykolajiv asi dva měsíce.

Podle BBC se výcvik má týkat hlavně zdravotnické služby a obranných operací. Britská vojenská pomoc počítá taky s dodávkami přístrojů pro noční vidění, spacích pytlů nebo balíčků první pomoci.

„Opravdu si vážíme britské pomoci v podobě vojenských instruktorů. Jejich úkolem je zvýšit odolnost ukrajinských ozbrojených sil," uvedl v rozhovoru pro BBC ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Dodal, že ukrajinská armáda bojuje na východě země s pravidelnými ruskými jednotkami.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrj Peskov řekl, že přítomnost britských instruktorů rozhodně nesníží napětí v konfliktní oblasti.

Spojené státy podle deníku Wall Street Journal program výcviku ukrajinských vojáků pozastavily. Obávají se údajně, že by to dalo Rusku záminku odstoupit od stávající mírové dohody.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme