Britští konzervativci a liberálové vyjednávají o nové vládě

Šéf britských konzervativců David Cameron stále vyjednává s liberály o nové vládě. Na získání většiny v Poslanecké sněmovně potřebují konzervativci 326 mandátů. V parlamentních volbách sice získali nejvíce hlasů, i tak ale potřebují podporu nejméně dvaceti poslanců z jiných stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron, předseda britské Konzervativní strany | Foto: AFP

Bývalý vůdce liberálních demokratů lord Paddy Ashdown zhodnotil prekérní situaci po volbách slovy: Lid promluvil, ale nevíme, co nám vlastně řekl.

Podle britské ústavy premiér Gordon Brown zůstává v úřadě, dokud se nerozhodne odstoupit. Avšak Brown uznal, že konzervativci jako strana s největším počtem mandátů si zasluhují jako první učinit pokus o vytvoření vlády, což bylo také předvolební přání vůdce liberálních demokratů Nicka Clegga.

V noci na dnešek měl Cameron s Cleggem první rozhovor a dnes liberální demokraté projednávají výsledky. Vytvoření nové vlády se očekává do 25. května, kdy má královna v řeči z trůnu ve Sněmovně lordů zahájit zasedání nového parlamentu.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme