Britští Konzervativci sepsali předlohu zákona o referendu k vystoupení z EU

Britští Konzervativci se snaží přesvědčit své voliče i sami sebe, že to s referendem o případném vystoupení z Evropské Unie myslí vážně. Předlohu příslušného zákona chtějí už dnes přinést do parlamentu. Všelidové hlasování o setrvání v sedmadvacítce by se podle této normy mělo uskutečnit koncem roku 2017.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron nevyloučil, že jeho Konzervativní strana navrhne přijetí zákona, který by garantoval všelidové hlasování ještě před rokem 2015 | Zdroj: Reuters

„Zlepšení postavení Británie v rámci EU není jen v našem národním zájmu, ono se i dá uskutečnit. Nutnost změny vyvolává jednotná evropská měna," myslí si britský premiér David Cameron. Nechce, aby Britové hlasovali o současném zakotvení země v EU, ale až o nově vyjednaných podmínkách.

Euroskeptická Strana pro nezávislost Spojeného království (UKIP) i řada vlastních poslanců Cameronovi vyčítá nedostatek odhodlání a strach z referenda. To chce premiér předlohou změnit.

Je ale skoro jisté, že samotný zákon Dolní sněmovnou neprojde. Podle předsedy UKIPu Nigela Farage je celá iniciativa nesmyslná, protože má zavázat k vypsání referenda parlamentní komoru, která teprve čeká na své zvolení.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme