Britští konzervativci si ujasní priority a zapátrají v ideových rezervách

Rostoucí neklid je znát v táboře vládnoucí britské Konzervativní strany, která se dnes v Birminghamu schází na výroční konferenci. Všichni jsou zvědaví, jak premiér David Cameron odpoví třeba na volání po referendu o britském setrvání v Evropské unii. Hodně se taky spekuluje, do jaké míry konference odhalí mocenské ambice populárního londýnského starosty Borise Johnsona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

„Nazrává čas na nové uspořádání mezi Británii a Evropou a myslím si, že takové uspořádání vyžaduje nový souhlas obyvatel. Myslím, že k tomu bude příležitost po zvolení příštího parlamentu," uvedl před pár dny pro BBC britský ministerský předseda.

Bylo to vůbec poprvé, kdy David Cameron myšlenku referenda otevřeně podpořil, byť s podmínečným „když" v podobě vítězství své strany v příštích parlamentních volbách.

Camerona k tomuto výroku nedotlačila jen blížící se birminghamská konference, ale také úspěchy euroskeptické Strany pro nezávislost Spojeného království. Podle některých expertů by dokonce formace Nigela Farage mohla vyhrát příští volby do Evropského parlamentu. A to by pro konzervativce mohlo mít fatální následky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké otázky budou řešit bitští konzervativci na své výroční konzervativci, zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek

„Protievropští středopraví voliči by pak mohli získat dojem, že hlas pro Farageovu stranu není vyhozený. V parlamentních volbách by tak formace mohla konzervativcům v jednotlivých obvodech ‚odčerpat‘ 3-4 tisíce hlasů. Usnadnila by v nich tak vítězství labouristům nebo liberálním demokratům," myslí si prezident agentury YouGov a jeden z nejznámějších britských politických analytiků Peter Kellner.

Náskok opozičních labouristů před konzervativci vzrostl podle posledního průzkumu na 15 procent. Davida Camerona může uklidňovat pouze to, že si ho Britové za svého premiéra přejí pořád víc než lídra hlavní opoziční strany Eda Milibanda.

I Cameronovi ale ve straně vyrostl mocný vyzyvatel v podobě londýnského starosty Borise Johnsona.

„Boris Johnson to myslí smrtelně vážně s tím, že chce být premiérem! Jestli to ale podobně vážně berou taky ostatní, je otázkou," zamýšlí se Peter Kellner a pokračuje:

„Faktem je, že lidé kolem Davida Camerona nemůžou Borise ani vystát. Hlavně se to týká toho, jak si londýnský starosta v souvislosti s olympijskými hrami přisvojil některé úspěchy a rozhodnutí, pod nimiž je podepsána britská vláda.“

Peter Kellner si ale stejně jako další analytici myslí, že Cameronovo postavení v čele strany je poměrně pevné a že birminghamská konference svědkem zpochybnění jeho vůdcovské role nebude.

Jiří Hošek, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme